Biz Oyuncak & Aktivite

Soğuk kış günlerinde evde oynayabileceğiniz oyun önerileri

 

Soğuk havalarda çocuklarla ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Hadi yağmur olmasa yine parklara kaçacağız da yağmur ve kar bizi  durduruyor. Ben dönem dönem neler oynadığımızı yazıyorum. Bu kez öneriler Her Yerde Oyun‘un kurucuları Gülderen ve Ezgi’den…

Bu arada bu muhteşem ikili çocuklarla harika etkinlikler yapıyor. Sosyal medya hesaplarını takip ederek ne zaman, nerede olduklarını görebilir, çocuklarınızla katılabilirsiniz. Facebook için buraya, Instagram için de buraya tıklayabilirsiniz.

İşte önerileri

0-6 ay: 

Bebeklerin ilk ayırt edebildikleri renkler siyah ve beyaz renklerdir. Kart şeklinde hazırlanan pek çok hazır ürün bulabileceğiniz gibi siz de kendi kartlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin sürekli baktığı bir alana yapıştırmak için ona siyah beyaz farklı şekillerin olduğu resimler yapın. Siyah bir top çizin boyayın üzerine minik beyaz noktalar koyun. Siyah bir çiçek çizin, çiçeğin yapraklarına beyaz çizgiler çizin. Mutlaka dinlendirici bir müzik dinletin. İlk zamanlarda müzik aracılığıyla kuracağınız güven bağı ilerleyen zamanlarda sizin onun yanınızda olmadığınız anlarda dahi o müziği duyduğunda bebeğinize kendini güvende hissettirecektir.

6-12 ay:

Bu dönemde çocuklar 5 duyu ile öğrenmeyi en yüksek seviyede deneyimler. Çocuklar hayatlarının başında dünyadaki her şeyi duyuları yardımıyla öğrenir. Bu süreci eğlenceli ve öğretici hale getirin. Onlar için duyu kutuları (sensory bin) hazırlayın. Bu kutuları hazırlarken evde sıklıkla ellemediğini düşündüğünüz farklı dokulardaki kumaşlar, sünger, zil, zımpara, pütürlü yüzeylere sahip nesneleri kullanabilirsiniz. Birlikte kağıt buruşturun, yırtın. Çok eğlendiklerini gözlemleyeceksiniz. Bu aktivite ile parmak kasları da güçlenir. Pamuktan minik minik toplar yapın ve bebeğinizin pamukları boş pet su şişesinin içine atmasını teşvik edin. Bu aktivite ile bebeğinizin hem el becerilerinin hem el-göz koordinasyonunun gelişmesini, hem de dikkat süresinin artmasını desteklersiniz.

12-18 ay:

Her Yerde Oyun atölyelerindeki oyunları hazırlarken bu dönemde grup oyunları kadar  bireysel çalışmaları da ön plana çıkartıyoruz. Bu dönemde çocuklar için başardıklarını görmek onlar için çok cesaret verici ve dikkat süresini artıran bir etken oluyor. Yapışkanlı şeffaf rulo kağıdı kullanarak kurgusunu hazırladığımız birbirinden eğlenceli oyunlar Her Yerde Oyun atölyelerinin vazgeçilmezlerinden. Siz de duvarın bir bölümünü bu ruloyu ya da şeffaf kalın bantları kullanarak yapışan duvar haline getirin. Etrafınızda ne varsa duvara yapıştırmayı  deneyin. Ponponlar veya renkli toplarla uzaktan duvara atmaca oynayın. Çocuğunuza ‘duvardaki sarı topu al’, ‘şimdi duvara kırmızı topları atalım’ şekilde yönergeler verin. Hem eğlenerek renkleri öğrenecek, el göz koordinasyonu gelişecek, hem de başardığını gördükçe çok keyifli olacak. Mutlaka deneyin, siz bile çok eğleneceksiniz havada asılı kalan renkli toplarla .

18 -36 ay:

Bu yaş grubunun en sevdiği oyunlardan biri doldur-boşalt çalışmalarıdır. Bir kitap seçerek  kurgulayacağınız oyunlarda çocuğunuz için o kitabın konusuna uygun bir aktivite hazırlayabilirsiniz. Örneğin deniz ile ilgili bir kitap seçin. Sonra 1 kilo pirince çay kaşığının ucu kadar mavi gıda boyası ve 2 çorba kaşığı sirke ekleyin, hızla karıştırın, bütün pirinçler masmavi olunca duyusal oyununuzun taban malzemesi hazır. Oyuncak deniz hayvanlarını da pirinçlerin üstüne dizdiyseniz başlasın oyun:) Bir kaşık ve plastik bardağı hatta minik plastik kaseleri de unutmayın. Kaşıkla bardağı doldurmasını, sorma boşaltmasını teşvik edin. Bu oyunda denizde yaşayan canlıları tanıyıp tekrar ederken, çocukların aktarma çalışmaları ile dikkat, konsantrasyon süreleri, el-göz koordinasyonlarının da gelişimini desteklemiş olacaksınız.

3-6 yaş: 

Çocukların bilişsel ve zihinsel gelişiminde, hayalgücü, dinleme-konuşma becerilerinin gelişmesinde kuşkusuz kitapların yeri çok büyük. Her Yerde Oyun atölyelerine her zaman haftanın konusuyla ilgili bir hikaye okuyarak başlıyoruz. Çoğu zaman o hikayenin kahramanlarından birini aktivitelerimizde canlandırıyoruz. Siz de bir kitap seçerek çocuğunuzla birlikte okuduktan sonra hikaye ile ilgili soru-cevap oyunları oynayabilirsiniz. Hikayede yer alan öğelerden yola çıkarak stickerlarla, oyun hamurları ile, resim çizerek hikayenin devamını kurgulayabilirsiniz.

Örneğin denizde geçen bir hikayeyi anlatan bir kitabı okuyup, kocaman bir balık  çizip makasla kestiğiniz balık şablonunu dilediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Oyun hamurları, hareketli gözleri kullanarak kendi balıklarınızı, ahtapotları, deniz yıldızlarını  yapabilirsiniz.

6-9 yaş 

6 yaşından sonra çocuklar için bambaşka bir dönem başlıyor, ilkokul süreci ile beraber oyun zamanları azalıyor ve bir o kadar da değeri artıyor. Birlikte bu yaş grubunun çok sevdiği yurt dışında slime olarak bilinen hamuru evinizde de hazırlayabilirsiniz. Bu hamur yapmak için su bazlı kokusuz 1 bardak tutkal, yarım bardak sıcak su, çay kaşığının yarısı kadar boraks, az miktarda toz gıda boyasına ihtiyacınız var.

Boraksı sıcak suya karıştırın, gıda boyasını ekleyin, en son tutkalı yavaş yavaş dökerken hızlıca karıştırın. Karıştırdıkça katılaşarak jel görünümlü bir hamur olacak. Artık dilediğiniz şekilde oynayabilirsiniz, uzayan, seffaflaşan ele yapışmayan bu hamurla siz bile oynamaktan büyük keyif alacaksınız.

Yazının fotoğrafı da benden olsun. Ne güzel boyuyorduk eski evde bir odanın duvarını. 🙂 Büyüyene kadar bir duvar onundu ve özgürdü. Böyle böyle duvar boyama mutluluğunu bol bol yaşadı. Şimdi de biliyorsunuz, beyaz tahta gibi duvarı. Yazıyor, siliyor. Onu da bu yazıda anlatmışım.

O halde size bu oyunlarla iyi eğlenceler. Her Yerde Oyun’un sosyal medya hesaplarını yazmıştım. Takip etmeyi unutmayın. Ben mutlaka bakıyorum her hafta…

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı