su

Sizin suyla aranız nasıl?

Eskisi kadar su içmediğimi yazmıştım daha önce. Hatta bu yazıda da belirtmiştim uzman görüşlerini.

Şimdi, elimden geleni yapıyorum. Mutfağa girdikçe bir bardak su içmeye çalışıyorum. Ancak itiraf edeyim, dışarıdaysam bunu pek yapamıyorum. Yine aynı uzmanda su hakkında başka bir bilgi geldi. Onu da paylaşmak istiyorum.

Irmak bu konuda benden daha iyi. Bebekliğinden beri suyu çok seviyor. Hatta kum döktüğü için doktor önerisiyle birlikte çok erken başlamıştık suya birkaç damlayla. Emzirmeme rağmen… (Evet, 4 aylık kum dökmesi de ayrı konu.) Su içmeden uyumuyor.

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy’dan gelen yeni bilgileri aşağıda görebilirsiniz… 

“Vücudumuzun suya ihtiyaç duyduğu anlarda, kimi zaman elimiz, sudan daha lezzetli olduğunu düşündüğümüz, çay, kahve ya da meşrubatlara gidiyor. Çevremizde ‘Hiç su içmiyorsun!’ diyen kişilere de su yerine geçtiğini düşündüğümüz içecekleri sıralayarak, ne kadar çok sıvı tükettiğimizden bahsediyoruz. Doğru bilinen yanlışların başında da bu geliyor. Su içmek, vücuda gereken suyu sağlarken meşrubat içmek, şeker ve kafein almak anlamına geleceği için, hem ekstra şeker alımı sağlar hem de çoğu zaman vücuttaki depolanmış suyu da kurutur. Dolayısı ile masa başında otururken ya da gün içerisinde gözümüzün önünde mutlaka su bulundurmalıyız.

Çoğumuz yeterli su içmiyor olabiliriz, bir insanın günde ortalama 1,5 – 2 litre su tüketmesi gerekiyor ama zaman zaman su dışında farklı içecekler daha cazip gelebiliyor. Kahve, kola, çay gibi içecekler, asla su yerine geçmez, sağlıklı bünye ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için mutlaka yeterli düzeyde su tüketmeniz gerekiyor.

Ne zaman ve neden su içmeli?

Bu kez söz veriyorum. Ben de eskisi gibi su içeceğim. Hele ki kahveyi bu kadar tüketirken…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.