Biz Seminer

TEGV ile “Matematik Fen Eğlenerek Öğren”

Böyle haberleri duyurmaya bayılıyorum. En çok da bunların paylaşılmasını istiyorum aslında. Çünkü benim içimi umut kaplıyor tam da bunları okurken…

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı biliyorsunuz. Vakfın varoluş nedeni ilköğretim çağındaki çocukların devlet tarafından verilen temel eğitimlerine katkıda bulunmak ve onlara yaşam becerileri kazandırmak. Vakfın sürekli yeni projeleri oluyor. İşte benim de söz etmek istediğim şey tam da bu.

TEGV Garanti Bankası ile birlikte “Matematik Fen Eğlenerek Öğren” Eğitim Programlarını hayata geçirdi. Bu programların amacı çocukların araştıran ve sorgulayan bireyler olarak yetişmesini sağlamak.

Matematik ve Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programları, 2015 – 2016 Sonbahar Etkinlik Dönemi’nden itibaren TEGV’in 9 Eğitim Parkı ve 38 Öğrenim Birimi olmak üzere toplam 47 Etkinlik Noktasında çocuklarla buluşuyor. 2016-2017 Sonbahar Etkinlik Dönemi itibarıyla ise program, Ateşböceklerinde ve okullarda da uygulanacak.

img_20160419_100818

img_8988-large

Onar haftalık eğitim programları olan Modül 1 ve Modül 2, farklı malzemelerle desteklenen, matematiği diğer disiplinlerle kaynaştırarak çocuklara aktaran ve bu sayede çocuklarda matematiğe karşı olumlu bir tutum geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan modüller. Matematik Eğlenerek Öğren Modül 1 Eğitim Programı, 2015-2016 Sonbahar Etkinlik Dönemi’nde toplam 3876 çocuğa ulaşmış. Modül 2 Eğitim Programı ise, pilot uygulama sonrası 2016-2017 Sonbahar Etkinlik döneminde yaygın uygulamaya geçecekmiş. Çocukların bilimsel kavramları öğrenmelerini, günlük hayat ve bilim arasında bağlantı kurmalarını, “yaparak yaşayarak “ öğrenmelerini hedefleyen “Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programı”nın içerikleri hazırlanmış. Pilot uygulama sonrası, 2016-2017 Sonbahar Etkinlik döneminde yaygın uygulamaya geçilecekmiş.

Ne güzel değil mi? Sorgulayan ve araştıran çocuklar yetişiyor. İşte ben de bu yüzden bayıldım ve paylaşmak istedim. Detayları vakfın sitesinde de görebilirsiniz. Hatta siteye bence bakın ve ne güzel işler yapıldığını okuyun. İnsan umut doluyor. Yoksa ben mi çok iyimser günümdeyim? 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı