Biz Cimcirik & Ben

Temkinli olmakta fayda var!

Türkiye’de dört aileden biri internette çocukları nedeniyle para veya verilerini çaldırıyor
Posta kutuma düşen bu bülten çok dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim. Ben de ara sıra Irmak’ın iPad ile oynamasına izin veriyorum. Ekran kilidi şifresini biliyor. Ancak ne yalan söyleyeyim onu da ezberler diye iTunes şifresini yanında girmiyorum. Oyun oynarken yanlışlıkla da olsa uygulama ala ala, kartı 15 dakikada sıfırlayabilir. Sonra uğraş dur.

İşte tam da bununla ilgili bir bülten geldi. Sizlerle de paylaşmak istedim…

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin de dahil olduğu bir araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcıların yüzde 25’i çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak para veya önemli bilgilerini kaybediyor. Bu rakam, çocukların siber tehditlerle karşılaşma riskine ek olarak ebeveynlerin de dikkatsizlikten kaynaklanan sorunlara neden olduklarını gösteriyor.
Çocukların bilgisayar teknolojileri hakkında çok az şey bildiğini düşünen katılımcıların oranının yüzde 41 ve çocuklarının siber tehditler hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünenlerin oranının yüzde 31 olduğunu hesaba kattığımızda bu rakam çok da şaşırtıcı değil. 

Çocuklarının cihazlarını kullanmasına izin veren ebeveynlerin karşı karşıya kaldıkları risk de benzer bir bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor. 

Katılımcıların yüzde 16 ‘sı çocuklarının önemli bilgilerini yanlışlıkla
sildiklerini ve yüzde 6’sı çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak uygulama mağazalarından beklenmedik faturalar aldıklarını söylemiş. Sonuçta beş ebeveynden biri çocuklarının faaliyetleri nedeniyle para ve önemli bilgilerini kaybettiklerini itiraf etmiş.

Buna rağmen ebeveynlerin yarısından azı tehlikenin farkında değil
Ebeveynlerin sadece yüzde 43’ü çocuklarının kendi onayları olmadan çevrimiçi para harcayabilecek olmalarından ve sadece yüzde 41’i çocuklarının gizli bilgileri çevrimiçinden serbest bir biçimde paylaşabileceklerinden endişe ediyor. Aynı zamanda ebeveynler, sorunlardan kaçınmak ve çocuklarını çevrimiçi  tehditlerden korumak için farklı yöntemler deniyorlar.

Örneğin yüzde 22’si çocuklarının cihazları nasıl kullandıklarını kişisel olarak kontrol ediyor ve yüzde 24’ü internet sağlayıcısından bazı sitelere erişimi engellemesini istemiş. Birçok güvenlik çözümünde bulunan bir özellik olmasına rağmen ebeveynlerin sadece yüzde 34’ününçocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini kontrol etmek için özel yazılımlar kullanıyor olması dikkate değer.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı