Biz Cimcirik & Ben

Trafik Ateşböceği Türkiye turunda

9_4

Irmak, daha şimdiden trafiğe çok meraklı. Özellikle ben direksiyon başındayken “iki elinle tut, ışıklara dikkat et” diye uyarıyor sürekli. Hani sanki ben dikkat etmiyormuşum gibi. Hiç sesimi çıkarmıyorum. Bu kadar meraklı olmasına bayılıyorum çünkü.

Kendisi de scooter kullanırken otopark girişlerinde mutlaka duruyor, sağına soluna bakıyor, sonra devam ediyor. Kırmızı ışıkta geçen birini görünce hemen bana “Plakasını al polisi ara” diyor. Bunu yapmasının nedeni sanırım benim ne zaman ön koltukta bir çocuk görsem plakayı alıp polise vermem. En tahammül edemediğim şeylerden biri çünkü bu hareket.
Mercedes-Benz Türk’ün, MobileKids Trafik Eğitim Projesi ile bütün çocukları bilgilendirdiğini biliyor muydunuz?

Gelişmekte olan ülkelerin kaza istatistikleri gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında, gelişmekte olan ülkelerde meydana gelen kazalardaki ölüm ve yaralanmalardan etkilenen yaş grubunun daha çok çocuklar olduğu görülüyor. Ülkemizdeki çocukların, yollardaki kazalara karışma oranları, birçok ülkeden çok daha fazla. Yapılan araştırmalar bunun en temel nedeninin, çocukların trafik ortamı ile ilgili bilgi ve becerilerinin yetersizliğinden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Biz onları ne kadar bilinçlendirirsek, kazaları da o kadar önlemiş olacağız. En basitinden şöyle düşünmek gerek. Babasının, annesinin, servis şoförünün hata yaptığını gören çocuk uyarsa belki de bir kazayı önlemiş olacak.

IMG_0919

Mercedes-Benz Türk ana şirketi Daimler AG, 2001 yılında dünyanın ilk ve en büyük yol güvenliği girişimini MobileKids adı altında başlattı. MobileKids, çocuklara bugünlere ve geleceğe yönelik yol güvenliği alışkanlıkları aşılayarak yardımcı olmayı amaçlıyor. Trafikte çocuk güvenliği alanındaki bu uluslararası eğitim programı MobileKids’in ev sahibi ülkesi Almanya’nın yanı sıra Hindistan, Malezya, İsrail, İtalya, Çin ve Macaristan dahil olmak üzere, birçok ülkeden çocuk MobileKids programına katıldı.

826_2_LargeIMG_0487-201302191

MobileKids ülkemizde 2013 yılında hayata geçti. Mercedes-Benz Türk ve TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) tarafından MobileKids Projesi’nin yurt dışındaki zengin deneyimleri temel alında ve ülkemiz şartlarına uyarlandı. Projenin amacı yukarıda da yazdığım gibi trafik bilincini geliştirerek çocukları korumak. 7-14 yaş arası ilköğretim çağı çocukların trafik bilgisi ve farkındalığını artırmak ve trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmalarını sağlamak. Trafik Eğitim Programı etkinlikleri, bu program için özel olarak üretilen tematik ateşböceğinde gerçekleştiriliyor. Trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan geçme… Irmak henüz 7 yaşında değil. Ancak o da büyük zevk alıyor internetteki eğitimden. http://www.tr.mobilekids.net adresine girip Trafik Eğitimi kısmından üye olduk, sonra kısa videolar halinde yüklenen eğitimi izledik. Tabii en sevdiği bölüm, eğitim aralarındaki minik oyunlar oldu. Sadece bilgisayardan değil, telefondan da oynadık bazılarını.

IMG_0927

 

IMG_0923

Bir güzel haber de bu eğitimin, Trafik Ateşböceği adı verilen tır ile Türkiye’nin her köşesine gitmesi… Haziran ayında Ateşböceği Suadiye sahile gelmişti ve biz cimcirikle koşarak MobileKids’in maskotu MoKi ile tanışmaya gitmiştik.

Ziyaret edilen okullarda her çocuk 6 saatlik trafik eğitimi alıyor. Projenin ilk 5 yılında, her yıl 3-4 farklı ilde bulunan yaklaşık 7-8 okulda etkinlik yapılması, her yıl 1-2 coğrafi bölgeye gidilmesi ve 5 yılın sonunda ülkemizin 7 bölgesine ulaşılması planlanıyor. Hatta sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini fazlasıyla çeken bir proje.
Bugüne kadar İstanbul, Kırıkkale, Yozgat, Bayburt, Samsun ve Artvin’de, 20 okulda 9.000 öğrenciye birebir eğitim verildi. Ayrıca 2014 yılında 23 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında Kocaeli Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’nde 2.000 çocuğun katılımıyla bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikleri MobileKids’in Facebook, Twitter  ve Instagram sayfalarından takip edebilirsiniz. Siz de yaşadığınız şehirde Trafik Ateşböceği’ni ağırlamak isterseniz çocuğunuzun eğitim gördüğü okulla bir konuşun ve marka ile iletişime geçin. Bunun için bana da yazabilirsiniz. Bence, her çocuk bu eğitimi almalı.

http://www.tr.mobilekids.net adresinde hem proje hem de eğitimle ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Tavsiyem, çocuğunuz Irmak gibi henüz 7 olmasa da videoları izlemeniz, oyunları oynamanız. İnanın, asla unutmuyorlar öğrendiklerini.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı