Alışveriş

Tütüler kalp biz

İstanbul’da Rus bir balerin… Dikiş dikmeyi yetimhanede büyüyen annesinden öğrenen bir kadın… Bana bir kez daha bir zamanlar ettiğim büyük lafları yediren, “giymez ki” dediğim elbiseye kızımı aşık eden tasarımcı… Marina Ayhan…

Sizi bilmiyorum da ben daha önce Infantas Couture ile pek tanışmıyordum. Arkadaşım Hayal’in paylaşımlarında görüyordum. (Fotoğraflardaki esmer cimcime onun kızı.) Hatta “Irmak giymez” diyerek de alıcı gözüyle bakmıyordum. Ta ki iki hafta önceye kadar… Meğer bizim cimciriğin içinde tetikte bekleyen, elbise düşkünü bir cimcirik daha varmış, haberimiz yokmuş. Onu anlatıyorum da, hani bazılarının büyükleri olsa saniye düşünmem, giyerim.

Bir kere öncelikle şunu da anlatmak isterim. Özel günlerde bile pek özel elbise almazdık. İstemezdi. Şort-spor ayakkabı ile katıldı çoğu düğüne. Ne zaman ki yazın kuzenimin evleneceğini duydu “ne giyeceğim” derdi başladı birinde. Bende tık yok, o elbise düşünüyordu. Dedim “gel bu elbiselere bakalım.” Deyiş o deyiş. 🙂 Beklemediğim bir tepkiyle karşılaştım. Mümkün olsa hepsini denemek isterdi. 5712136778’inci kez büyük konuştuğum sözü geri aldım. “Ayakkabısı iyi olsun, başka şeye harcama yapmam, çocuğun yediği helal giydiği haram” derken son zamanlarda kıyafetlere eskisinden daha farklı gözle bakmaya başladım. Başladım derken, tabii ki de bir sınırı var. Hem çok almıyoruz hem de oyuncaklara da sınır koyuyoruz böyle zamanlarda. Para biriktirmesi için de teşvik oluyor. Her hafta 10 TL harçlık veriyorum. Bir de aile büyüklerinden zaman zaman gelenleri tutuyor.

Neyse, konuyu dağıtmayayım. Infantas’ın kurucu Marina Ayhan, çocuğunun anaokulunda kostümleri görünce demiş “ben neden yapmıyorum.” Beğenmemiş çoğu kostümü. İşe kostüm dikerek başlamış, sonra birçok okulun kostümlerini üstlenmiş. Derken derken de bu kez kendi markasını kurmaya karar vermiş. Evet kostüm de yapıyor ancak sınırlı.

Bu şahane elbiseler zaten anlaşılacağı üzere özel günler için tasarlanıyor. Mezuniyet, düğün, doğum günü… Ve sürekli koleksiyon değişiyor. Yani bir elbiseyi sonraki sezon görmek mümkün değil. Hepsi de çocukların ölçülerine göre dikiliyor, hazırlanıyor. Atölyeye gittiğimde hepsine dokunmadan duramadım. Paylaştım da zaten tam da burada.

2017 ilkbahar yaz temasının ilham Marie Antoinete imiş. Ah bir de bir tema var, Zarif Tüyler. Kişiye özel, 15 günde üretiliyor elbiseler. Unutmadan; markadaki tüm tasarımlar 3-12 yaş arası. Yaş aralığı epey geniş yani. Sözü uzatmadan, güzel habere geleyim. Bize özel yüzde 20 indirim yaptılar. Bunun için de kullanmamız gereken kod: sebnem20.

Şimdi bana pahalı diyeceksiniz. Biliyorum. Pahalı. (Gerçi her biri tek tek elde dikiliyor, bir de inanılmaz detayları var.) Hele ki benim gibi en uygunları alan biri için. Ancak özel günlerde, kırk yılda bir neden olmasın ki diyorum. Bana kızıyordu bebekliğinden az şey sakladım diye. Şimdi bu elbise ona küçülünce çerçeveletip asmazsam ben de Şebnem değilim. Ama çerçeveletmeden önce her zaman yaptığımız gibi akrabalar-arkadaşlar arasında dolaşır, herkes giyer. Herkesin de elbiseyle anısı olur. Biriktirsin parasını, biz ekleyelim üzerine, alsın kendine yılda bir kez değişik bir şey.

Yazmayı unutmuşum. 🙂 Tüm modelleri infantas.net adresinde görebilirsiniz.

Peki adı nereden geliyor?

Infantas, her kız çocuğunu couture elbiseleri ile gerçek prenseslere dönüştürme hayali ile kurulmuş. Bu arada, markanın sahibinin oğlu var. Hani kızına dikerek başlamamış hikayesi… Adı da şuradan geliyormuş: Infanta, kraliyet ailesinin kız çocuklarına verilen admış. Özellikle İspanya ve Portekiz’de günümüzde de kullanılıyormuş.

Infantas’ın logosunda yer alan küçük kız çocuğu da bu ilhamın ana yıldızı olmuş, çünkü Marina Ayhan, küçük bir kızken bile ondan çok etkilenmiş, eğitimini aldığı bale okulunda onu hep kendine benzetmiş, hayallerinde yaşatmış, resimlerini çizmiş. Infantas’ın logosu  da İspanya’nın Altın Çağ ressamı Diego Velázquez’in 1656 yılına ait Las Meninas (The Maids of Honour) tablosunda yer alan Infanta Margarita yani Margarita Teresa’dan esinlenerek ortaya çıkmış.

Sosyal medyada takip etmek isterseniz…

Facebook: www.facebook.com/infantascouture

Instagram: www.instagram.com/infantascouture

Biz şimdi düğünü heyecanla bekliyoruz. Ve biliyorum ki düğünden önce sahile de gidecek, serbest kıyafet gününde okula da. Her zamanki gibi de sesimi çıkarmayacağım. Onun değil mi? İstediği yerde giyer. Yine çenem düştü. Kaçtım. Sevgiler 🙂

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı