Alışveriş Biz

unnadó Türkiye’deki bebek ve çocuk alışverişi haritasını yayınladı

Türkiye’nin ilk anne, baba ve çocuk alışveriş kulübü unnadó, kurulduğu 2010 yılından bugüne geçen üç yılın alışveriş istatistiklerini değerlendirdi. İstatistiklere göre, bebek alışverişlerinde bebek bezinin yeri yüzde 24,61 olurken, babaların en çok sağlık ve bakım ürünleri aldığı, annelerin ise çoğunlukla bebek tekstili ürünlerini tercih ettiği ortaya çıktı.
2010 yılından bu yana her hafta çıkardığı onlarca kampanyayla hem dünyanın hem de Türkiye’nin ünlü ve kaliteli markalarını avantajlı fiyatlarla tüketiciyle buluşturan unnadó, son üç yılda yapılan alışverişleri değerlendirdi. Buna göre, internetten çocuk alışverişi yapanların yüzde 85’ini kadınlar, yüzde 15’ini ise erkekler oluşturuyor. Alışveriş yapan annelerin yüzde 70’ini halen çocuğu olanlar, yüzde 30’unu ise anne adayları oluşturuyor.


unnadó’dan alınan verilere göre, tüm alışverişlerin birincisi, yüzde 32’lik oranla bebek bezi!  
İnternetten alışveriş yapan ebeveynler çocukları için en çok sağlık ve bakım ürünleri (yüzde 21) ve tekstil (yüzde 15) ürünlerini tercih ediyorlar. Bunları çocuk tekstili (yüzde 11), aksesuarlar (yüzde 10) ve ayakkabı (yüzde 9) izliyor. Diğer kalemlerde yapılan alışverişler ise toplam alışverişin yüzde 34’ünü oluşturuyor.


Yeni nesil babaların vazgeçilmezi: Hijyen!
Babaların yaptığı alışverişlerde birincilik sağlık ve bakım ürünlerinde. Bu kategoride ikinciliği bebek tekstili alırken, üçüncülüğe çocuk tekstili/aksesuarlar yerleşiyor.

unnadó’nun açıkladığı bilgilere göre alışveriş yapan anneler ortalama 32, hamileler ortalama 30, babalar ortalama 33 ve baba adayları 30 yaşında. Çalışma saatleri dışında kalan zamanlar da (18:00’den sonra yüzde 35 – 24:00’ten sonra yüzde 10) alışveriş yapılıyor.

0-2 yaş arası çocuklar için yapılan alışveriş oranı yüzde 45 iken, 2 yaş üstü için yüzde 55’lik bir oran söz konusu. 0-2 yaş arasında en çok ürün satışı yapılan ay aralıkları ise 0-3 ay (yüzde 24) olurken, bunu 3-6 ay (yüzde 21), 9-12 ay (yüzde 18), 12-18 ay (yüzde 13), 18-24 ay (yüzde 13) ve 6-9 ay (yüzde 11) takip ediyor.

Yılın aylarına göre ihtiyaçlar çeşitlilik gösteriyor. Ocakta çok çeşitli ürünler satılırken, şubatta okul malzemeleri, martta puset, nisanda bebek ve çocuk tekstili, mayısta hamile giyimi, haziranda mayo, temmuzda güneş kremi, ağustosta okul malzemeleri, eylülde çocuk tekstili ve okul malzemeleri, ekimde bebek ve çocuk tekstili, kasımda kaban/mont/bot ve aralıkta noel baba kostümleri gibi özel ürünler en çok satışı yapılanları oluşturuyor.


Bebeklerin en büyük ihtiyacı bebek bezi!
Tüm giderlerde bebek bezinin yeri yüzde 24,61. Bir kişi ayda ortalama 2,7 paket bebek bezi alıyor.
Son üç yılda en çok tercih edilen kız isimleri Defne, Zeynep ve Duru olurken, erkek isimlerinde en çok Can, Ege ve Kerem’in tercih edildiği görülüyor.

Alışverişi kadınlarda en çok ikizler, erkeklerde en çok koç burcu seviyor. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı