Biz Cimcirik & Ben

Yaşasın paten kaymak

IMG_0099

Paten tutkum büyük. Mümkün olsa da her gün en az yarım saat paten kayabilsem keşke. 6-7 sene ara verdim, yeniden başladım. İyi ki de başladım. Rahatlıyorum. Kendime geliyorum. Beni üzen şeylerin üzerinden geçtiğimi düşünüyorum, geride bıraktığımı hissediyorum.

Her şeyi geçtim, ne yazık ki spor salonuna sadık kalamayan biri olduğum için, yeniden spor yapmak güzel. Açık hava, spor sırasında salgılanan mutluluk hormonları, deniz kenarında olmak. Hepsi üst üste gelince insana pozitif enerji yükleniyor. Spor salonu bir asansör mesafesindeyken, sahile gitmeyi tercih ediyorum.

Irmak da paten kaymak istiyordu. Geçen sene cesaret edemedim nedense. Bu sene baktım ki scooter üzerinde süper dengede duruyor, “hadi bakalım” dedim, aldım ona paten.  Ancak ben öğretemedim. Kaymama, gayet iyi bilmeme rağmen öğretme kısmında zorlandım. Burada  o açıdan şanslıyız. Bizim Şaşkınbakkal – Suadiye sahilde gençler ders veriyorlar. Web sitesi kurmuşlar. Oradan iletişim bilgilerine ulaşıp randevu alıyorsunuz.

Paten Dersim, Irmak’ın ders aldığı gençlerin sitesi. Amerika’dan gelen yeğenlerim, Mor Paten kurucularından ders aldı, cimcim yeğenler de Paten 34 kurucularından… Hepsini denedik diyebilirim. Hepsi de şahane. Paten de kiralayabiliyorsunuz, yani hemen almanız şart değil. Fiyat bilgileri de internet sitelerinde yer alıyor. Gençlerin böyle bir işe girmelerini, kendi paralarını kazanmalarını takdir ediyorum.

Irmak bir kez ders alıp “düşmeyi, kalkmayı ve kendini korumayı” öğrenince ikincide beraber çıktık. Düşe kalka kaydı. Hatta morali bozulmasın diye ben de birkaç kere attım kendimi yere. Baktı ki düşmek normal, gurur yapmadı. Üçüncü çıkışımızda baktım, epey kayıyor 🙂 Tabii kask, dizlik, dirseklik, el koruyucu olmadan kaymasına izin vermiyorum. Diyeceksiniz “Biz böyle mi öğrendik?” Hayır öyle öğrenmedik. Fakat gerek tekerlekli gerekse de buz pateni yaparken o kadar çok düştüm ki, sol dizim arızalı. Uzun süre dizlik kullandım, ameliyatın eşiğinden döndüm. Şimdi de roller ile çıktığım zaman korkumdan dizlik taktığım oluyor.

IMG_0110

İtiraf edeyim, çok hoşuma gidiyor Irmak’ın da kayması. Spor yapıyor oluşu, anne kız keyifli zaman geçirmemiz, açık havada olmamız… Bir sporu çok sevsin istiyorum. Benim gibi deneyi deneyip yarıda bırakmasın. Sporu günlük hayatının bir parçası haline getirsin. Yeter ki mutlu olsun 🙂

“Paten dersi almak şart mı? Hangi yaş bunun için daha uygun?” gibi sorular gelmişti, ancak bunun için doğru adres ben değilim. Spor mağazalarındaki satış danışmanlarına, paten öğretmenlerine sormak en doğrusu…

Bu arada, sormak isteyenler için… Cimcimin patenlerini Decathlon’dan aldık. 65 TL idi… Kask ve korumaları da oradan aldık da fiyatlarını tam olarak hatırlamıyorum şimdi. Sitede vardır… Benim de eski tip 4 tekerlekliler Finspor‘dan. Diğerlerinin markası ise Voit…

paten3

2 Yorum
 1. Bahadir 9 sene ago
  Reply

  Internette gezinirken denk geldim ve çok güzel bir yazı umarim takipçileriniz ve sizin gibi ilgili alakalı anneler bu spora en az sizin kadar ilgi gösterir.Bu tarz yazilari görmek beni çok mutlu ediyor yillar once tekbaşıma başladığım bu seruvene hep ögrencilerimizin ve velilerimizin olumlu görüşleriyle motivasyonumuzu arttirarak devam ettik büyüdük ve büyüyoruz.
  Sizin ile tanismak kiziniza dersmek dahada gurur verici oldu bizim için sahilde görüşmek üzere..
  patendersim.com
  Kurucularindan Bahadır ÖRS

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Çok teşekkür ederim ben de bu güzel yorumunuz için

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı