Mavi Gezegen Anaokulu

1 Temmuz’da yola çıktı, geçen Çarşamba döndük 5 haftalık tatilden. Ev tabii tahmin edeceğiniz gibi, darma dumandı. Dağ gibi ütü birikmişti. Arkın da bir yere kadar yetişebilmiş haliyle. Bir ara ütü yapıyordu, sonra ondan da vazgeçmiş 🙂 Haklı tabii…

Biz döndüğümüzde annem burada değildi. Bugün geldi. Bu nedenle de iki gün evi toparlarken Irmak kendi okulunun yaz okuluna gitti bırakacak kimse olmadığı için. Bir gün 3’te aldım, bir gün 1,5’ta gittim. İkinci gün dönmek istemedi, ben de oturdum, oynadı arkadaşlarıyla. Benim gitmemi de istemedi. Yani ne benden vazgeçti ne de okulundan. İki arada bir derede kaldı.

Okulunu ve öğretmenini çok sevmesine rağmen fena bozuldu okula gitme durumuna. Tatil dönüşü zor oldu onun için. Haklı da. 24 saat kesintisiz beraberdik. Yatağımız bile aynıydı… Fakat evde kalması da zor olurdu ben ortalığı toparlarken. Bütün kış aynı şeyi yazdım: Okula bayılıyor, çok seviyor ancak ben bıraktığımda ayrılamıyoruz. Babası bıraktığı zaman da “bay bay” deyip içeri koşuyor. Beni parmağında oynatıyor işte cimcime.

Temizlik, çamaşır, ütü… Hepsi halloldu. Bugün dedim ki, “o zaman Eylül’e kadar okul olmasın.” Arkın’la konuştuk, öğretmeniyle konuştuk, Irmak için en doğrusunun bu olduğuna karar verdik. Tatilden döner dönmez “hadi her gün okula” dersek, ters tepecek. Keşke haftada 3 gün yüzme olduğu zamanlar gitse. Hem ne güzel yüzmesi pekişir. Ancak bugün yüzmemiş de… Biz de “Okulda tadilat var” dedik. Ki doğru. Büyüyor okul. Bu yüzden gitmeyeceğini anlattık. Bozuldu diye göndermediğimizi söyleseydik, başıma gelecekleri tahmin edebiliyorum 🙂

İçim de elvermiyor zaten şimdi her gün gitmesine… Tatil yapsın, yaz tatilini doya doya yaşasın. Benim toplantım olduğu zamanlar da annemden destek alacağım. Bazı toplantılara birlikte gideriz. Bunu daha önce yapmışlığım var. Onu götüremiyorsam, annem de burada olmazsa, okula birkaç saatliğine gider. Elbet çözüm bulunur. Tam zamanlı çalışıyor olsaydım bunu yapamayacaktm. Şimdi ona anlatacağım, evden çalıştığımı ve ben iş yaparken kendi kendine oynaması gerektiğini… Biliyorum, oynamayacak, beni isteyecek. Yine haklı. Ancak ben yine de anlatayım.

Yani evde bizi hareketli günler bekliyor. Değişik oyunlar bulmalıyım acilen…

Hani kocasız uzun tatil zor diyordum ya, evde oyalayamazsam cimciriği, birkaç gün bir yere gidersek şaşırmayın. Bir yandan da kafamda sorular dolanıyor.

Çok uzun ara verdiği için okula başlaması iyice zor olursa?

Evde benimle daha çok sıkılırsa?

Televizyon ve iPad’i kısıtlayamazsam?

Bir yandan da diyorum ki “biz de yaz okuluna gitmezdik, evde takılırdık, okul açılınca da sorunsuz giderdik…”

En iyisi, deneyip görmek. Belki de bir hafta oturduktan sonra sıkılacak ve okulu isteyecek.

Göreceğiz…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı