Biz Cimcirik & Ben

Yoksa seni eve almam

“Çocuk gördüğünü yapar” deniyor ya, yok canım bu her zaman geçerli değil.

Deli gibi kıyafet seçtiği, kirli torbasından çıkartıp giymeye çalıştığı dönemde “O zaman madem giymiyorsun diğer kıyafetleri başka çocuklara verelim beraber bakıp” dedim. Demedim yazsam, yalan olur. Ancak bir kere bile “seni eve almam” demedim. Demem. Başımı kesseler demem yani. Peki o zaman neden öyle yazdı? Mesela şimdi belki bir uzman görse bunu belki diyecek ki “dediler çocuğa, o da aynısını yapıyor işte.” Tabii ki hiçbir uzman tek bir cümleye bakıp anne babayı yargılamaz, çocuğu da,  ancak aklımdan geçmedi de değil hani.  Sadece uzman da değil, annem görse, annem sorar “Ne dediniz böyle siz” diye.

Şok oldum dün bana böyle yazınca. Nedeni de gecenin körü mozaik pasta istemesi. Dedim yapamam bu saatte olmaz, yenmez, arkadan bu tehdit geldi. Aklımdan geçenleri yazsam, roman olur. Öyle çok okumak ve bilmek de insanı zaman zaman paronayak yapabiliyor işte.

Tabii rahat durmadım sordum. “Sana böyle diyen oldu mu” diye. “Yooo” dedi, “içimden geldi.” İçinden gelmiş beni eve almamak. Bak sen şu işe! Cimcirik şey!

Evet benden duyduklarını gördüklerini çok kullanıyor. Arabada otururken verdiği tepkiden, bebeklerini konuştururken kullandığı cümlelere kadar hissediyorum bunu. Mesela bir bebeği oyuncakçıya sokuyor, “sadece bir tane alacağız” diyor. Oyuncak evindeki mutfağı dizerken ekmek sepetini buzdolabının üstüne koyuyor, kendinden küçüklerle konuşurken aynen benim cümlelerim devreye giriyor.

Ama neymiş efendim? Her zaman duyduğunu yapmıyormuş. Her harekette anne baba suçlanmamalıymış. Sokakta bir çocuğu ters bir şey yaparken gördüğümüzde hemen “anne babası da yapıyor demek ki” dememeliymişiz, her harekette “örnek alıyor” diye düşünmemeliymişiz. Öyleymiş işte. “Yoksa seni eve almam”ı görünce, yazasım geldi.

 

 

 

 

 

2 Yorum
 1. Aycan Aylin 8 sene ago
  Reply

  Cimciriğime moseyik pasta yapmazsan olacağı buydu işte. Ebeveyni yapmasa çocukta yapmaz diyenlerin çoğu kendi hatalarını çocuklarında görenlerdir aslında. Ben hiç bi zaman başka bi anneyi suçlamadım ama biçok kez çocuğuma kötü örnek oldum malesef. bide en acısı yaparken değilde onda kendini görünce üzülüyo insan dank ediyo ama iş işten geçmiş oluyo

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   evet ama biz de hatalarımızla büyüyoruz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı