Biz Oyuncak & Aktivite

Yolculuk oyunları

İki yıldır Irmak’la ikimiz çok yolculuk yaptık. Arabayla. Bazen ikimiz yalnızdık, bazen Arkın ya da annem bizimleydi. Uzak mesafeler değildi. Ankara, Çanakkale, Lüleburgaz. Ama çocuk haklı olarak sıkılıyor. Hele bir de trafik yoğunsa…

Uyku saatinde yola çıkmayı tercih ediyorum. Zaten yorgunsa araba hareket eder etmez uyumaya başlıyor. Kalan sürede de oyunlar oynuyoruz. Yazmıştım iPad vermediğimi. İşte biz de bu nedenle oyunlar oynuyoruz. Çocukla yolculuk zamanı geliyor, yaz yaklaşıyor. Size de yardımcı olur diye hepsini bir araya toplamak istedim.

 • Zıt anlamlılar. bunu yaklaşık 2 senedir oynuyoruz. Bazen ortaya komik yorumlar da çıkıyor. “Binmek” dediğimde “inmek” yerine “binmemek” diye cevap vermesi gibi. 🙂
 • İngilizce kelimeleri soruyorum. Benim sandığımdan çok daha fazla kelime biliyor, güzel cümleler kuruyor. Yolda da sanki ben bilmiyormuşum gibi soruyorum. Böyle olunca hoşuna gidiyor, bana öğretiyormuş gibi…
 • Plakalardan kelime bulmaca oynuyoruz. Ancak bizlerin yaptığı gibi değil. Sadece baş harflerle. Bir değil, 2-3 kelime bulmak için uğraşıyoruz.
 • Bir de plakaları izliyor. Kim 34, kim 06. Kim hangi şehirden diye. Ancak bana bir plaka sorduğunda fena çuvallıyorum, hepsini nasıl bilebilirim? 🙂
 • Geçen gün de yazdığım ülkeler oyunu… “Bana bir ülke söyle xxx olsun” gibi ipuçları veriyorum, bulmaya çalışıyor.
 • Yine klasik oyun, 3 kelime verip masal anlattırmaca. Bu her zaman çok zevkli oluyor.
 • Bir diğeri de kelimeleri tersten söylemece. Şimdi iki ve 3 harfli kelimelerle oynuyoruz. Aklında yazıyor, sonra tersten söylüyor. Çok eğleniyor. Araya komik kelimeler de sokunca, çok keyif alıyor.
 • Bulmaca uyduruyoruz. “Bilmece bildirmece dil üstüne kaydırmaca”nın farklı versiyonlarını bulmaya çalışıyoruz. Komik oluyor.
 • Toplama çıkarma yapıyorlar okulda. Biz de bunu çaktırmadan oyun gibi yapıyoruz. Gerçekten hesaplayamıyormuş, sanki biz bulamıyormuşuz gibi. Ancak uzun süre değil.
 • Bir kelimenin bittiği harfle yeni bir kelime bulmak. Ama o kelime mesela meyve adı, isim ya da eşya olacak. Kategorilere ayırıyoruz. Epey zaman geçiyor.
 • Bir kelime verip onunla şarkı bulmaya çalışmak da göründüğünden daha eğlenceli. Yine aynı şekilde bir şarkının ritmini koltuğa vurarak çıkartmaya ve bilmeye çalışmak da…

Şimdi bir çırpıda aklıma ilk bunlar geldi. Aslında hiçbiri yeni değil. Herkes oynuyordur mutlaka. Diğerlerini de hatırladıkça ekleyeceğim yazıya. Arabayı Arkın kullanırken işimiz daha kolay tabii, ben Irmak’la daha rahat ilgilenebiliyorum. Müzik açıyoruz. Dans bile ediyoruz kemerler izin verdiği kadar. Ancak ben direksiyon başındaysam ve yalnızsak o zaman müziğin sesini çok açmıyorum, sanki konsantrasyonumu bozacakmış gibi.

Bu arada iki ay sonra ikimiz 12 saat uçacağız. İşte o zaman bu oyunlar yetmeyecek. Bunlara UNO, Pişti de eklenecek. Uzun uçak yolculuğu yapanların tavsiyeleri olursa ve benimle paylaşırlarsa çok sevinirim. Uçakla arası hiç iyi olmayan, en ufak bir sallantıda panik olan ben, ne yapacağım bakalım? Bana da oyun lazım olacak!

O zaman, keyifli yolculuklar. 🙂

 

13 Yorum
 1. Hayal 8 sene ago
  Reply

  Merhaba Şebnem, yazılarını uzun zamandır takip ediyorum. Çok tatlısınız ailece. Her sabah bilgisayarımı açınca, bakalım bugün Şebnem ne yazmış diye mutlaka kontrol ediyorum. Oyunlarınız bize de ilham verdi. Aslında benzerlerini biz de oynuyoruz bazen ama çeşitlendirmek iyidir. Teşekkür ederiz yeni fikirler için. Bu arada, merak ettim. Yazındaki maddelerin başına koyduğun siyah kutucuğu nasıl yapıyorsun? :))

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   ❤️❤️❤️❤️

   • Hayal 8 sene ago
    Reply

    Şebo maddelerin başındaki siyah kutucukları nasıl yapıyorsun?

    • ManyakAnne 8 sene ago
     Reply

     Otomatik çıkıyor desem 🙂 wordpress’te yazıyorum, * ile cümleye baslayınca enter yaptığında oluyor 🙂

     • Hayal 8 sene ago

      :Teşekkür ederim.

 2. banu öztuna 8 sene ago
  Reply

  Selam İş Bankası yayınlarının bol Çıkartmalı temalı kitapları var. Örn seyahat temalı ( 200 çıkartma) En az yarım saat oyalar! 🙂

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Merhaba. Evet var Irmak’ta da ama sanırım o da benim gibi. Öyle bir şeyle oyalanınca arabada midesi bulanabiliyor. Yine de deneyeyim bir kez daha. Belki geçmiştir onunki. Hatırlatma için teşekkürler

 3. Anonim 8 sene ago
  Reply

  Canım siten ne harika olmuş. Bir süredir sadece instagram postlarından takip ediyormuşum seni. Ellerine sağlık süper tasarım. Hiç o kadar uzun uçmadık ama hero’daki bulmacalar ve resimler kısa yolculuklarda bayağı idare ediyordu Bilge’yi. Sanırım en iyisi kitap, defter ve boyalarla binmek uçağa. Öptüm ikinizi de :))

 4. Gülay Altan 8 sene ago
  Reply

  Canım siten ne harika olmuş. Bir süredir sadece instagram postlarından takip ediyormuşum seni. Ellerine sağlık süper tasarım. Hiç o kadar uzun uçmadık ama hero’daki bulmacalar ve resimler kısa yolculuklarda bayağı idare ediyordu Bilge’yi. Sanırım en iyisi kitap, defter ve boyalarla binmek uçağa. Öptüm ikinizi de :))

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Öperim kocaman ❤️❤️❤️

   • Annesibebici 8 sene ago
    Reply

    Bende bebeklerimle bulgaristana gidicem arabayla ve 8 saat sürcek.bunun için magnetli ve karatahtalı bi yazı tahtası aldım içinde şekiller rakamlar var.bunlarla oynıcaz şuan çıkarmadım yolda yeni oyuncak olsun ilgilerini çelsin diye benim bebeler 1,5 ve 2,5 yaşında,siz daha güzel şeyler yapabilirsiniz onunla hemde fiyatıda çok uygun 26 tl n11den aldım.tavsiye ederim.

 5. DtSeda 8 sene ago
  Reply

  Benim de 17 aylık İkizlerim var ve yolda çok sıkılıyorlar bir tavsiyeniz var mı?

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   İşte burada tıkandım 🙂 Araba renklerine bakıyorduk biz Irmak’la ama tabii az daha büyüktü. Çocuk şarkıları açıyorduk söylüyorduk o yaşlarda…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı