Alışveriş Biz

Annelere daha çok hediye alınıyormuş

babam ben

Üzüldüm şimdi bunu okuyunca. Doğru çünkü. Şöyle bir düşündüm, evet çoğunlukla annelerle zaman geçiriliyor.

Sonra kendi kendime içimi rahatlattım babamı da her gün arıyorum diye ancak “anne kalk yemeğe gidelim” teklifini anneme daha çok yapıyorum. Yalan yok!

Bugün, Avantajix.com markasından bir basın bülteni geldi. Oturdum sonuna kadar okudum. Çok ilgimi çekti çünkü. Diyor ki:

  • Çocukların ömürleri boyunca annelerine aldığı hediyeler, babalarına aldıkları hediyelerden iki kat daha fazla.

  • Kızlar, anneleri için daha fazla para harcıyorlar.

  • Babalar özel günlerinde unutuluyor.

İngilitere’de hem anne hem de babası hayatta olan 2 bin yetişkin ile bir araştırma yapılmış. İşte sonuç da aynen başlıktaki gibiymiş. Aslında babalar da bu sonucu biliyor, ancak dile getirmiyormuş. Doğru, Arkın da mesela Irmak birçok şeyi benimle yapmak isteyince sorgulamıyor. Babam da bana sormuyor…

Araştırmada kız ve erkek çocukların anne ve babalarına yaşamları boyunca aldıkları hediyeler ve bunların değerleri incelenmiş ve özellikle kızların hediye konusunda annelerine karşı daha cömert davrandıkları kanıtlanmış.

Araştırmaya göre, kızlar annelerini alışveriş, spor ve spa seansları ya da benzeri spontane hediyelerle içten gelen şekilde mutlu etmekten zevk alıyor. Babalara da  genelde babalar günü ve doğum günlerinde hediye alınıyor. Ayrıca kızlar erkek çocuklara göre iki kat fazla olacak şekilde annelerine sürpriz hediyeler alıyor ve yemeğe götürüyor.  Çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlardan bir diğeri de kız çocuklarının erkek çocuklara kıyasla, özel günleri unutmama konusunda daha dikkatli oldukları yönünde.

Aslında bülten harcama rakamlarıyla dolu. Ancak şimdi bir ekonomi bloguna daha çok yakışır o veriler. Ben işin başka bir kısmına takıldım. Babaların bunu bilmesine ve dile getirmemesine… Hoşlarına mı gidiyor, gerçeklerin farkındalar mı ya da işlerine mi geliyor, bilmiyorum. 🙂

Özellikle kendimi düşünüyorum, annem evdeydi, babam işteydi. Haliyle daha çok birlikteydik. Eh tabii bir de her şeyi annemle paylaştım. Yılları babamla benim aramda köprü olmakla geçti, ki bu da bir başka yazı konusu.

Bu okuduğum bülten ders olsun şimdi. Babamla da baş başa bir gün planı yapayım en kısa zamanda.

bizzz

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı