Biz Cimcirik & Ben

Çocuğunuzu anlamak…Aslında bu sorunun cevabı benim için çok net. Anlamadığıma eminim. Annem de beni anlamıyordur zaten… Beni anlatan bir kitap yok. 🙂  Ama şanslıyım ki, Irmak’ı, daha doğrusu Irmak’ın yaş grubunu anlatan harika bir kitap var artık: Tuğçe Acaröz Oğuz’un yazdığı “Çocuğunuzu Anlamak”


Evet, Tuğçe benim canım arkadaşım. Ancak arkadaşım diye demiyorum, kitap şahane. Bir kere oku ve kaldır değil, her an elimizin altında olması gereken cinsten. Öncelikle Tuğçe bir anne. Bu benim için çok önemli. Gittiğim çocuk doktorunun da anne olmasını isterim, pedagogun da. İşin uzmanı olmak başka, işin uzmanı bir anne olmak bambaşka… İşte bu yüzden her satır ayrı bir değerli ve yaşanmışlıkları anlattığı için çok daha güvenilir.


Pardon konuyu uzattım. Tuğçe’nin Mikado Yayınları’ndan çıkan kitabı “Çocuğunuzu Anlamak” annelere birçok konuda “uygulaması mümkün” örneklerle yol gösteriyor. Aşağıdaki soruların hepsine ve hatta daha fazlasına uzun uzun yer veriliyor kitapta.


Çocuğum çok inatçı, nasıl önleyebilirim?

İki yaş kriziyle nasıl baş edebilirim?
Paylaşmayı ne zaman öğrenecek?
Konuşma dilini nasıl geliştirebilirim?
Anaokuluna başlamaya hazır mı?
Ceza vermeli miyim?
Çocuğun yaşı ve cinsiyeti boşanmadan etkilenmesini değiştirir mi?
Bilgisayar ve oyun konsollarıyla çocuğun ilişkisi nasıl olmalıdır?  

Konu başlıkları da şu şekilde:

İki yaş krizi
İnatçılık
Merak
Cinsellik
Paylaşma-ma
Korku
Dil Gelişimi
Yalan
Anaokulu
Kardeş
Kaliteli Zaman Geçirme
“Hayır” Diyebilme
Tutarlılık
Ödül ve Ceza
Aşırı Hareketlilik
Boşanma
Teknoloji ve Çocuk

İşin güzel yanı, kitapta kendimizi görüyoruz. Yani sihirli annelik formülleri yok. Muhteşem baba olma kuralları yok. Gayet gerçekçi ve hepimizin evinin anlatan örnekler var.  Bu kitapta ailelerin çocuklarını büyütürken sıklıkla yaşadıkları sorunlara ve merak ettikleri sorulara en gerçekçi ve samimi cevaplar var.
Yazılı ve görsel basından, sosyal medyadan yakından tanıdığımız  Özlem Yıldız, Yavuz Seçkin, Murat Evgin, Gül Gölge Saygı, Jess Molho, Canan Hoşgör, Burcu Tatlıses, Pınar Reyhan Özyiğit Hassas Anne Ece Kumkale, Uykusuz Anneler’in Kurucusu Perihan Gürer’in de ebeveynliklerinden örneklere de yer verilen kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.
Unutmadan yazayım, her anne babanın okuması gereken bu kitabın fiyatı 29 TL.
Arkadaşımla gurur duyuyorum. Bunun bir başlangıç olmasını, biz anneler için çok daha fazlasını kaleme almasını diliyorum…

Kitabın Facebook sayfasını takip etmenizde fayda var. Tuğçe, her gün anneler için kitapta bile bulamayacağınız çok güzel bilgiler veriyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı