Biz Cimcirik & Ben

Çok sorulanlara devam

Bu o kadar soruluyor ki, ben de böyle yazarak anlatmak istedim. Zaman ayırıp okursanız çok sevinirim. Benim için değil, çocuğunuz – çocuklarınız için.

Yine sizi sıkmadan kısa yazmaya gayret edeceğim.

Irmak’ın İngilizcesi gayet iyi. Hatta sanırım bizi geçti.  Çok daha akıcı konuşuyor. Ben ciddi ciddi unutmaya başladım kelimeleri, hep ona soruyorum. Keza Arkın da… Eğer dizileri, filmleri İngilizce izlemesem, kesin daha çok unuturdum.

Neden iyi?

Bir, bence dile yeteneği var. İki, bebekken, çok küçükken kulağı alışsın diye hep İngilizce çocuk şarkıları dinlettik. (Youtube’a “Mother Goose Nursery Rhymes” yazın. Yalnız dikkat edin, Hint versiyonu da var. İngiliz olanı izletin.) Eminim yeni birçok şey eklenmiştir, ben deneyimlerimizi aktarabilmek için bizim dönemimizden bahsediyorum. Kaç yıl öncesinden. 😊

Üç, dizileri hep İngilizce izledik. Dört, okulda güzel öğrendi. 2016’da Amerika’ya gittiğimizde kuzeniyle üç hafta okula da gitti. Beş, cidden Novakid. Hatta önem sırasında daha önde diyebilirim.

Öyle girdi ki hayatına bazen alt yazı açmayı unutuyordum ve farkında olmuyorduk. Hani anneliğimde bence yaptığım en iyi şeylerden biri oldu. Başka konularda çok hata yapmış ve halen yapıyor olabilirim de bu tamamen doğru bir hamleydi.

Önümüzdeki sene hangi okulu kazanırsa kazansın, İngilizce artısı olacak.

“Erken yaşta ne gerek var?” diyenler için cevabım: Biz o yaşlarda öğrenmiş miydik? Hayır. Mesela ben 12 yaşında Almanca, 14 yaşında İngilizce öğrenmeye başladım. Ama o zaman herkesin öyleydi, kazandığımız okulda başlardık yabancı dile. Şimdi devir değişti. Hayatın her alanında İngilizce var artık. Ne kadar iyi bilirse o kadar iyi olmaz mı sizce de? Ne kadar içinde olursa, ne kadar kelime öğrenirse…

Çok sorulan bir şey de, bizim Irmak’la İngilizce konuşup konuşmadığımız. Hayır bunu yapmadık. Çünkü bizde öyle bir aksan yok, hata yapma ihtimalimiz de yüksekti. Zaten bence başaramazdım da sürekli İngilizce konuşmayı. Gerek görmedim. Ama oyun oynadık, bazen evciliği İngilizce oynadık, bazen akşam sohbetler İngilizce oldu. Bizim gibi sürekli konuşmayacaksanız önerim: Diyelim ki UNO oynayacaksınız, İngilizce konuşarak oynayın. Ya da daha mı küçük ve aynısını bulmaca kartları mı var önünüzde, nesnelerin, hayvanların İngilizcesini söyleyerek oynayın.

Aksanını derslere ve evet İngilizce izlediklerine borçlu.

Size Novakid’i ısrarla anlatıyorum çünkü faydasına sonsuz inanıyorum. Düşünün küçücük çocuklar başlıyorlar ve öğrendikleri İngilizce ile dış dünyanın kapısı açılıyor hepsine. Okula başladıklarında da çok rahat ediyorlar, ileriki dönemde de. Bu sistem öyle güzel ki, hiç bilmeyen bir çocuk bile anında öğrenmeye başlıyor.

Her zaman aynı öğretmenle ders yapmak zorunda da değilsiniz.

Bence mutlaka denemelisiniz. Biliyorsunuz Irmak beş yıl önce başladı. Şimdi time to talk derslerinde, sohbet ediyor İngilizce konuşmak istediği zaman. Biz çok faydasını gördük haftada iki gün dersle. Haftada en az 50 dakika yabancı bir öğretmenle sohbet etti. Yeni kelimeler öğrendi, yeni deyimler öğrendi, konuşması çok daha akıcı hale geldi. Novakid 4-12 yaş arası çocuklar için bir online İngilizce okulu.

Dilediğiniz yerden, dilediğiniz saatte, dilediğiniz öğretmenle ders yapabiliyorsunuz. Günü, saati siz belirliyorsunuz. Seviyenin belirlendiği deneme dersi ücretsiz. Çocuklar çok eğleniyor, eğlenirken de mis gibi öğreniyorlar. Her ders sonrası size öğretmenden geri bildirim de geliyor. Beş dakika ders öncesi hazırlık, 25 dakika birebir ders ve 10 dakika ders sonrası alıştırma ile 40 dakika İngilizce eğitim seansı. Benim indirim kodum SEBO. Bu kodla hem yeni hem eski üyeler 12- 24 haftalık üyeliklerde yüzde 25 indirim alıyor. Bu bağlantıdan ücretsiz deneme dersi alın, beni çok iyi anlayacaksınız.

Üye olduktan sonra önerim haftada en az iki ders yapmanız. Hatta aslında iki ders yeterli, sonra sıkılmasın. Telefondan bile derse girebildiği için nerede olursanız olun devam edecek. Ekstra hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Ben teknolojiyi bu anlamda çok seviyorum. Doğru bilgiye ulaşıyoruz. Çocuklarımızı da teknolojiden uzak tutmak doğru değil. Yapmamız gereken onları faydalı uygulamalarla tanıştırmak. Evet artık kendi telefonu var ama özellikle çocuğu küçük olanlar için söylüyorum. Uzak tutmak yerine tanıştırın Novakid ile, hem o teknolojinin tadını çıkarsın, hem eğlensin hem öğrensin. Sizin de içiniz mis gibi rahat olsun.

Videoda uzun uzun anlatmak yerine böyle yazmayı seçtim. Kimi Novakid ile tanıştırsam aksatmadan devam etti. Darısı başınıza. 😊

Yavaş yavaş LGS ile ilgili yazmaya başlayacağım önümüzdeki sene sekiz olacağı için. Ancak bu soruyu da detaylı anlatmam gerekiyordu ki, soran herkes bilgilensin.

 

 

 

#işbirliği yazmam gerek 🙂

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı