Alışveriş Biz

Sizi Tutumluanne ile tanıştırayım

Kaç zamandır Tutumluanne deyip duruyorum değil mi? Irmak’a bir şeyler alıyorum, ben satıyorum, yazıyorum, çiziyorum, “satmak yerine neden vermedin” yorumlarını yutuyorum, “kime ne verdiğimi yazarsam bu yardım olmaz ki” diyorum, “kimin neye ihtiyacı var dışarıdan ne anlaşılır” diye devam ediyorum, gelirin KAÇUV’a bağışlanabileceğini tekrar tekrar belirtiyorum… 

Yani sürekli Tutumluanne diyorum. Sanki herkes çok iyi tanıyormuş gibi söz ettiğimi fark ettim. O yüzden sitenin sahibi, site yeni açıldığı zaman tanıştığım arkadaşım Özden (Pusat) ile kısa bir röportaj yapmak, kendisini siz de tanıyın istedim.

Nasıl aklına geldi açmak?

Fikirler genelde ihtiyaçlardan çıkar. Ben de çocuğum olduktan sonra bu ihtiyacı fark ettim. Anneler babalar bilirler, bebek&çocuk eşyaları hem çok pahalı hem de çok az kullanılıyor. Hepimiz evladımıza gerek ekipman gerek kıyafet ya da ayakkabı  olarak iyi markalar iyi ürünler almak istiyoruz ama çok para vererek aldığımız ürünleri çok kısa bir süre kullanabiliyoruz.

Aslında bizim kültürümüzde çocukların küçülenlerini ya da kullanmadığımız eşyaları etrafımıza vermek oldukça yaygın ve de bu çok güzel bir gelenek. Ancak çevremizde her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan birilerini bulamıyoruz. Ayrıca anneler bir kısmını bağış yapıp bir kısmı ile çocuğunun yeni ihityaçlarını almak için bunları nakde döndürmeyi  tercih edebilmeli diye düşündüm.

Bu fikir aklıma geldiğinde tamam dedim işte bu, hem başkalarına fayda yaratan hem de yapılmamış bir iş. Gelişmiş ülkelerde uygulanan benzer örnekler de bana cesaret verdi ve dedim ki neden bizde de olmasın?

Anne çocuk segmentinde ilksin değil mi?

Evet  Eylül 2016’da 3’üncü yılımızı kutladık. 🙂

Her ürünü tek tek kontrol ediyor musunuz?

Evet kesinlikle. Bu da tutumluanne.com’un en büyük farkı. Tüm ürün ekleyen annelerden ‘Anne özeni’ni korumaları konusunda hassasiyet rica ediyoruz ama yine tüm ürünlere biz de bir kez daha ‘Anne Gözü’ ile bakıyoruz.  Bu nedenle iade oranlarımız %2 gibi çok düşük bir seviyede. 2’nci el ürünler satan bir site için inanılmaz bir rakam bu.

Neleri geri çeviriyorsunuz?

Önü aşınmış ayakkabıları, lekeli, formu bozulmuş kıyafetleri, markalı olsa hatta çok uygun fiyata konmuş bile olsa geri çeviriyoruz. Bazen ofiste çok eğleniyoruz çünkü şöyle ürünler ekleniyor. Dönence: Yeni gibi sadece dönme aksamında sorun var. 🙂 Bu tip ürünleri direkt siliyoruz. Replika ürünleri geri çeviriyoruz. Tabii ki bizim de gözümüzden kaçan şeyler olabilir ama bu konuda çok hassas davrandığımızdan emin olabilirsiniz.

Bugüne kadar en çok satış yapan kişi kaç parçaya ulaştı? 

Şimdi yeniden kontrol ettik en yüksek satışı mira_2014 adlı kullanıcımız yapmış. 9 bin 352TL. Eve yapılan katkıyı düşünsenize! Benzer örnekler de çok fazla. Yani toplam 4 bin TL ve üzeri satış yapan çok sayıda kullanıcımız mevcut.

2016-10-19-photo-00000204

Geliri Kaçuv’a bağışlayabiliyoruz. Bunun hikayesini anlatır mısın?

Ben bu işe başlarken mutlaka bir sosyal sorumluluk projesi de içermesini istedim. Kanserli Çocuklara Umut  Vakfı inanılmaz düzgün çalışan; kanser hastası çocukların ailelerine bu süreci daha kolay atlatmaları için barınmadan, psikolojik desteğe kadar bir çok farklı yardım yapan bir vakıf. Tutumluanne.com’da kullanıcılar dilerlerse sattıkları ürünün gelirini ‘Kaçuv’a bağışlayabiliyor. Bunun için ürünü ekledikten sonra düzenleme kısmına girip, ‘üründen elde edeceğim gelir Kaçuv’a bağışlansın’ kutucuğunu tıklamaları yeterli. Böyle bir ürün satıldığında tutumluanne.com olarak bu işlemden komisyon almıyoruz ve ürünün bedelinin tamamı Kaçuv’a aktarıyoruz. Her ay sonunda o ay yapılan bağışlar liste olarak gönderilir ve Kaçuv da bağış yapanlara isim ve tutar bilgisi içeren bir teşekkür maili gönderir.

Ne kadar büyümeyi planlıyorsun?

Bu konu ile hayallerimizin sonu yok. 🙂 İkinci el kültürü Türkiye’de yeni yeni gelişiyor.  Bu konuda Amerika ve İngiltere başı çekiyor. Gelecekte bizde de çok büyüyeceğine inanıyoruz özellikle bebek ve çocuk ürünlerinde. Önümüzdeki  5 yıl içinde milyonlarca üyemiz olacağını öngürüyoruz.

Koyulan ürünlerin kaçı satılıyor?

Bu konuda oranlarımız oldukça yüksek. Bunun en önemli nedeninin ürün onaylarken hem eleme yapmamız hem de fiyat konusunda üyelerimiz yönlendirmemiz olduğunu düşünüyorum. Tutumluanne.com’a eklenen her 3 üründen  1’i satılıyor. Yani yüzde 30-35 arasında bir oranımız var. Satışı etkileyen en önemli etmenler bir fiyat ikincisi fotoğraf.  Biraz önce dediğim gibi 2.el kültürü ülkemizde yeni olduğu için bazı kullanıcılarımız çok yüksek fiyatlar koyabiliyor. Biz bu konuda mümkün olduğu kadar yönlendirici oluyoruz ancak ısrarla yüksek fiyat koyan kullanıcıların ürünleri maalasef satılmıyor.

Sence sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nedir?

İlk olmamız, en çok ziyaret edilen ve en düşük komisyon alan site olmamız, ürün onaylarken ürünleri inceliyor olmamız gibi çok sayıda farklılığımız var.  Ama en önemlisi biz tüm süreçlerde ‘anne bakış açısı’nı koruyoruz. Ben en büyük farkımızın bu olduğunu düşünüyorum.

Hepimiz büyüklerimizden gelenlerle büyüdük. Sence insanlar neden hâlâ çekiniyor?

Böyle direnç gösteren bir kitle var haklısın ama bir kere deneseler hep alacaklar eminim. Çünkü çok mantıklı.  Az kullanılmış markalı ürünleri inanılmaz fiyatlara almayı kim istemez ki? Benim bile direnç gösteren arkadaşlarım vardı. Sonra evde “bak bunu Tibet’e tutumluanne’den aldım” diye aldığım gömlekleri, montları gösterince ‘Bunu bu fiyata mı aldın?’ diye inanamayıp onlar da almaya başladılar.

Daha önce ne iş yapıyordun?

Ben 15 yıl kurumsal bankacılık yaptım ve daha sonra kendi işimi kurmak üzere bıraktım.

Sen en çok ne alıyorsun?

Benim oğlum şu an 6 yaşında. 3 yıldır tüm montları ve gömlekleri  tutumluanne’den alıyorum. Bunun dışında jean, ayakkabı, ya da buldukça kutu oyunları da alabiliyorum. Bir de favori satıcılara eklediğim bir kaç kullanıcı var. Çok güzel markalı ürünler satıyorlar, benim oğlumdan bir kaç yaş büyük oğulları var. Daha önce aldıklarımdan çok memnun kaldığım için onlar yeni ürünler ekledikçe ihtiyacımız doğrultusunda onlardan alışveriş yapıyorum.

 

İşte böyle benim dilimden düşürmediğim Tutumluanne’nin hikayesi. Bu ay Irmak’ın odasını değiştirdiğimiz için yatağını satışa çıkarmıştım. Hatta yeni şeyler de aklımda… Alacaklarımı da belirledim. (Tabii ben alana dek satılmazsa.) Bence siz de düzenli olarak bakın siteye. Oyundan kıyafete kadar her şeyi tek tek incelediğim doğrudur.  🙂 Miniş bile gördüm, aman Irmak duymasın…

 

2 Yorum
  1. Anne Kalbim Blog 7 sene ago
    Reply

    Tüm kalbimle destekliyorum bu güzel anneyi ve yaptığı işi. Cüzdanımla da destekleyeceğim bundan sonra 🙂

  2. Esra 7 sene ago
    Reply

    Sizin yatağı örtüsünden tanıdım site de gezerken

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı