Beslenme & Tarifler

Tanıştırayım: Anne Çikolatası

Hep bahsediyorum, Irmak’ın okulu sayesinde çok tatlı kadınlar girdi hayatıma. Arada sırada paylaşıyorum yaptıklarını. Hatta birlikte güzel işlere de imza atıyoruz. İşte farklı bir iş yapan veli arkadaşlarımdan biri de Özgü Satık. Geçen yıldan bu yana sık sık görüşüyoruz, yazın Avşa’da 10 gün birlikte şahane bir tatil de yaptık. Bilirsiniz, herkesle tatil yapmak kolay değildir. Biz çok eğlendik. Hatta bu sene de aynı otele gitme planlarımız var. Bakalım başaracak mıyız?

Özgü, kızı Naz’ın doğumuyla işi bırakmıştı. Büyüttü, ilkokula başlattı ve hayalindeki işi kurdu. Evde çikolata yapıyor. Sayesinde her geçen gün kilo alsak da bayılıyoruz hepsine. Arkın’a doğum günü pastası değil, anne çikolatası aldım. Benim favorim portakallı olan mesela.

Şimdi susayım, Özgü’ye sorduklarımı paylaşayım. Bence siz de takip edin. Beğeneceğinize eminim…

Hadi bakalım anlat Özgü, bu fikir nereden çıktı? 
2013 senesinde evimiz kentsel dönüşüme girince, Akçay’daki yazlığımıza taşınmaya karar verdik. Nisan ayıydı zaten ve her yaz nisan kasım arası oradaydık. Ancak ekim ayı geldiğinde, Akçay uzun yıllar olmadığı kadar soğuk olmaya başladı ve Edremit’e taşındık. Bizim yaşadığımız bölge biraz dağların arasında kaldığı için maalesef kömürle ısınan kaloriferler yanmaya başladığında evlerin üçüncü katı dumandan görünmemeye başladı. Çok olumsuz etkiledi bu Naz’ı ve astıma yakalandı. Zor günler geçirdik ve İstanbul’a  dönmeye karar verdik.  İşte tam bu zamanda çıktı bu çikolata ortaya. Paketli gıdalara solunum yolu reaksiyon vermeye başladı. Organik ürün  işiyle uğraşan bir komşum bana puding tarifi verdi . Çikolatanın yerini tutmasa da tatlı krizlerine iyi geliyordu. Sonra da geliştire geliştire bu çikolatayı buldum. Dört senedir sadece eve ve dostlarıma kahve yani ikramı olan bu çikolata, bir gün Naz’ın sınıf arkadaşlarına götürmek  istemesiyle ve hazır evde varken bir dostuma yine kahveye eşlik etsin diye götürdüğüm çikolatam başkalarının da tatmasıyla beraber tesadüfi bir şekilde talep görmeye başladı. Aralık 2017 itibariyle de Anne Çikolatası markası hayata geçmiş oldu.

Hazırlaman ne kadarını alıyor?

Asla yapıp evde bekletmiyorum. Talep üzerine taze taze hazırlıyorum. Hazırlayıp yenebilir hale gelmesi 3 saat kadar sürüyor. Üç saat sonunda paketlenmeye hazır durumda.

Hangi malzemeleri kullanıyorsun?

Ana malzemelerden ikisi kakao yağı ve kuvertür çikolata. Diğerleri de Anne Çikolatası’nın sırrı.

Ne kadarı organik?
Vegan çikolata yüzde 100, vegan olmayan yüzde 65 organik.

Online satışın var mı yoksa siparişle mi ilerliyorsun?
Şimdilik siparişle ilerliyorum. Ama çok yakında annecikolatasi.com üzerinden satışlara başlayacağım. İlk kurulma aşamasında hemen online satış ortaklığı teklif eden oldu ancak bunun arkasında  bana destek olacak ciddi bir ekip gerekli. Onun yapılandırıp öyle başlayacağım.

Atölyeler nasıl geçiyor?
Atölyeler çok keyifli gerçekten. Kızım için doğmuş olan bu çikolatanın çocukların elinde şekillendiğini görmek çok keyifli. Ve tabi onlar da çok keyif alıyorlar yaptıklarını yemekten. 17, 29,31 Mart’ta ve nisanın ilk haftasında kesinleşmiş atölyelerimiz var. (Atölyeler için aşağıda paylaştığım Instagram hesabını takip edebilirsiniz.)

Nasıl tepki alıyorsun siparişler sonrası?
Kendi çikolatam diye söylemiyorum ama gerçekten çok olumlu tepkiler alıyorum. Yiyen herkes boğazının yanmadığını, ağzında hiç yağ tadı kalmadığını  söylüyor. Hatta sitem edenler var kutuyu önümüze alıp bir gecede bitiriyoruz diye.  🙂

Hangi ürünlerle başladın ve şu an neler var?
Kuru üzümlü, fındıklı ve bademli ile başladım ilk olarak. 10 gün içinde  çeşitler çoğaldı. Portakallı, kahveli, tiramisulu, damla sakızlı, Antep fıstıklı, karamelli ve yer fıstıklı, vişneli, badem ezmeli, fındık ezmeli – ki bu dolguları da  ben yapıyorum -, naneli, sade madlen ve tablet çikolata, sürülebilir çikolata kreması, sıcak çikolata, truf ve vegan çikolata. Ama aklımda hayata geçmeyi  bekleyen onlarca çeşit var. Henüz deneme aşamasındalar.

Farklı şehirlerde atölye planların var mı?
Çok arzu ediyorum. Belki zamanla çocuklarla ilgili yapılan organizasyon ve festivallerde yer alma fırsatı  yakalarım.

Farklı şehirlere gönderim yapıyor musun?
Evet anlaşmalı çalıştığım bir kargo şirketi var. İstanbul dışı talep de çok.

En beğenilen şu ana kadar hangisi?
Tercihlere göre değişiyor aslında ama portakallı sanırım favori. Hiç meyveli sevmem bana tattırma sakın diyen bir arkadaşımın favorisi şu an mesela. Yer fıstığı ezmeli, kahveli ve vişneli onu takip ediyor. Madlen yani sade çikolata da çok popüler. Diyorum ya tercihler önemli. Koca bir kutu sadece naneli gönderdim mesela İstanbul dışına.

Çocukların tepkisi nasıl?

Çocuklar çok severek yiyor.  Annelerin onlar için tercihleri sıcak çikolata ve sürülebilir çikolata oluyor genelde. Ama üzümlünün müdavimi de çok. 🙂

İnternet dışında satmayı düşündüğün butikler var mı?
Evet birkaç tane var çalışmak istediğim. Onlarla da görüşmelere başladım.

Ailenden nasıl bir destek gördün bu işi kurma aşamasında?
En büyük destekçim eşim ve kızım oldu. Naz her gün yeni lezzet önerisiyle geliyor mesela. Ama eşimin desteği sonsuz. Pazar araştırma şirketi var onun ve tam bir organizasyon insanı. Aklımdaki her şeyi hayata geçirmemde çok büyük emeği var. Beni her aşamada doğru insanlarla bir araya getirip, en iyi işi çıkarmama yardımcı oluyor. Tek başınıza her şeyi başarabilmek gerçekten çok zor.

Eski kariyerinden sonra çocuğunla beraber ara verme sürecini anlatır mısın?
16 yıllık bir iş tecrübem var. Zaten emeklilik için de yaşı bekliyorum. Finans direktörlüğü yaptım ve 2010 senesinde Naz’ın doğumuyla iş hayatını bıraktım. Hiç pişman değilim, kendim büyüttüm çünkü kızımı. Ancak 4 yaşında anaokuluna başlayınca “Eyvah” dedim, “Ne yapacağım ben evde?” iş görüşmelerine gidiyordum ama inan olmasın diye de dua ediyordum bir taraftan. Onu servise bindiremeyeceğim, ben karşılayamayacağım, belki işten döndüğümde uyumuş olacak. İşte o yüzden Anne Çikolatası benim için çok kıymetli. Onu servise bindirip geçiyorum mutfağıma, kendi dünyama. Yeni tatlar lezzetler, fikirler üretiyorum. Daha ne isterim? Hem kızıma zaman ayırıyorum, hem daha da üretkenim. Ve şunu da söylemeliyim ki 16 yıllık çalışma hayatımda hiç bu kadar keyifli olmamıştım. Çünkü bu tamamen bana ait. Ben yapıyorum ben ortaya çıkarıyorum. Gözlerim daha bir ışıl ışıl şimdi..

Peki neden “Anne Çikolatası” yiyelim desem… 
Herkesin evinde mutlaka bir çikolata paketi vardır şu an. Lütfen hemen arkasını okuyun. İçindekiler bölümünü. Anne Çikolatası’nda asla kakao yağı dışında yağ kullanmıyorum. O nedenle çikolatam ağızda kayıp gidiyor ve damağa yapışmıyor. Glukoz şurubu da yok. İşte o yüzden yerken boğazı asla yakmıyor . Aksi olsa bir kutu çikolatayı bir oturuşta bitirenler olmazdı. Koruyucu, katkı maddesi ve hazır krema da yok. Sağlığa zararlı hiçbir ürün girmez Anne Çikolatası’na.

Instagram’dan ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı