Seminer

“Anne ben nasıl oldum”

Bir önceki yazıda Psikolog Damla Doğru’nun verdiği bilgileri aktarmıştım. Sıra geldi, çocukların sorularına vermemiz gereken cevaplara. O zaman buyuralım, okuyalım…

 

Çocuklara cinselliği anlatırken dikkat edilmesi gereken noktaları bir önceki yazımda anlatmıştım. Bu yazımda ise ‘yaş gruplarına göre çocukların cinsellikle ilgili sorduğu sorular ve bu sorulara uygun cevaplar’ konusuna değineceğim.

Öncelikle yaş dönemlerine göre çocukların cinsel ilgilerini inceleyelim:

18 aya kadar: Cinsiyet farklılıklarını bilmezler.

2 yaş: Cinsiyet farklılıklarını ‘kızların saçı uzun,  erkeklerin saçı kısa olur’, ‘kızlar etek giyerken erkekler giymez’ gibi temel düzeyde bilirler. 2,5 yaşına doğru cinsel organlarının farkına varırlar ve artık ‘kızların memeleri büyür, erkeklerinki büyümez’, ‘erkeklerin penisi varken, kızların yoktur’ bilgilerine sahiptirler.

3 yaş: Bebeklere karşı ilgi duymaya başlarlar. ‘Bebekler nereden gelir?’ gibi sorular genellikle bu dönemde başlar.

4 yaş: Bebeğin anne karnından nasıl çıktığına dair sorular sormaya başlar.

5-6 yaş: Bebeğin anne karnında nasıl oluştuğuna, anne karnına nasıl girdiğine dair sorular sorar.

7-8 yaş: Babanın erkek hücresinin annenin yumurtasıyla nasıl birleştiği sorusunu sorarlar.

Cinsel ilgiler çocuktan çocuğa farklılık gösterebilse de genellikle yaş gruplarına göre yukarıdaki gibi gelişiyor.

Şüphesiz ki anne ve babaların en çok sıkıntıya düştüğü nokta bu soruların cevapları… Peki, ne cevap vermeliyiz?

Bebekler nereden gelir?

Bebekler annenin karnında büyürler. Annelerin içinde bebeklerin büyüyebileceği sıcak bir yuva vardır. Bebek yeterince büyüdüğünde annenin içinden çıkar.

Bebek anne karnından nasıl çıkar?

Tavukların yumurtlayarak kuluçkaya yatması ve civcivin büyüdüğünde yumurtanın içinden çıkması gibi düşünülebilir. Ama bebekler anne karnında oluşurlar. Bebek doğarken çok küçüktür ve annedeki bir delikten dışarı çıkar. (Bu soruya cevap verirken lütfen doğum anında çektiğiniz sancıları anlatmayın.)

Bebek anne karnında nasıl oluşur, anne karnına nasıl girer?

Tüm kadınların bedeninde minik yumurtalar vardır. Bu yumurtalar yediğimiz yumurtalara benzemez, bir noktadan bile daha küçüktürler. Fakat çok önemli bir görevleri vardır. Bebek sahibi olmak istendiğinde babanın verdiği erkek hücresiyle annenin noktadan küçük yumurtaları birleşerek rahim içerisinde bebeğe dönüşür. Rahim annenin içindedir ama midemizle aynı yerde değildir. Bu yüzden yediklerimiz başka, bebek başka bir yerdedir. Bebek rahimde doğuma kadar büyür.

Babanın erkek hücresi annenin yumurtasıyla nasıl birleşir?

7- 11 yaşa kadar: Anne baba birbirini çok sever ve birbirlerine sarılarak yan yana yatar. Birbirlerini öperler ve dokunurlar. Bu şekilde babanın erkek hücresi ile annenin yumurtası birleşir. Bunu sadece anne ve baba yapabilir. Sen de büyüdüğünde birini çok seveceksin, evleneceksin ve sen de yapabileceksin.

11 yaş sonrası: Anne ve baba birbirlerini çok sever ve birbirlerine dokunmak ister. Beraber olmak istedikleri zaman babanın penisi annenin vajinasına girer. (Lütfen bilimsel isimleri kullanın!)

11 yaş sonrasında artık çocuklar net olarak cinsellikle ilgili bilgilendirilmeli. Regl, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar, hamilelik, hamilelikten korunma yolları gibi konularda merakları giderilmeli.

Psikolog/Aile Danışmanı ve Oyun Terapisti Damla Doğru’ya sosyal medyadan ulaşmak isterseniz…

Instagram: https://www.instagram.com/psikologdamladogru

Facebook: https://www.facebook.com/psikologdamladogru

 

 

 

Görsel http://www.clipartbest.com/stork-carrying-baby-images adresinden alınmıştır. 

 

 

 

.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı