Biz Cimcirik & Ben

Bir yılın sonunda okula mutlu giden çocuk…

Şaka maka Irmak Mart 2013’ten beri okula gidiyor. Haftada 3 gün 2 saatti, her gün 2 saat, sonra 3 saat, sonra 5 saat derken geçen Nisan-Temmuz arası 10-17 arası gitti. Yazdıklarımdan hatırlarsınız, zor alıştı okula. İstemedi. Evden çıkarken kustu. Merdivenlere çiş yapmışlığı bile var. 
Tam gitmesin artık yazık diyordum ki, sabret dedi çocuk gelişim uzmanı arkadaşım. Gerçekten sabredince alıştığını gördüm.
Aslında ilkokuldan önce okula gitmemiş biri olarak karşıydım bu konsepte. Hele ki ben de evdeyken. Yanılmışım… Okul çok şey kazandırdı Irmak’a. Öncelikle yemek problemimiz 7 ay da sürse ortadan kalktı. Keze bezle ilgili durum da… Çocuklarla kaynaştı, paylaşmayı, beklemeyi öğrendi. İki arkadaşımla oyun grubu kurmuştuk fakat o bu kadar etkili değildi. Okul çok değiştirdi Irmak’ı. T
abii geçen sene tam gün başlayınca hastalıklar da peşi sıra geldi. İki ayda toplam 10 gün gitti okula. Alerjik de olunca bünye sürekli ya kulak ya da boğazda sorun çıkıyordu. Başta okula gitmek istemeyen çocuk gitmediği günlerde sıkılıyordu.
Okulunun taşınması, bizim taşınmamızla değiştirmeye karar verdik. Sadece taşınmak da değil, daha iyi bir eğitim alacağı, daha çok ilgi göreceği bir okula yazdırdık. Diğer okulla birkaç sorun yaşamıştım ve ne yalan söyleyeyim güvenim kalmamıştı. Yeni okulu da evimize çok yakın. (Bence ilkokul öncesi dönemde en iyi okul eve yakın olandır) 
Önce birlikte gittik okula. Bayıldı. Çıkmak istemedi. Biz kesin kayıt yaptıktan sonra da birkaç kere götürdüm. Hep aynı tepkiyi verince içim rahatladı. Şimdi sorunsuz gidiyor. Başlarda kahvaltıyı da okulda yapacağını duyunca azıcık caz yaptı ancak sorun çıkmadı çok şükür.
Öyle korkuyordum ki ağlayacak diye. Çok şükür bu sefer sorunsuz oldu. Her gün iyi ki bu karar vermişim diyorum. 
İşin uzmanı değilim. Anaokulunun faydalarını yazamam. Ancak bu yazıya bakarsanız, siz de çocuğunuzu kreşe – anaokuluna gönderdiğiniz için rahatlayacaksınız.
Bir de bir itiraf. Çok özlüyorum okuldayken. Eğer o gün işim yoksa erken alıyorum. Bunu çok sık yapmamak gerek biliyorum da bazen dayanamıyorum işte! Ya da güzel bir plan varsa göndermiyorum. Hayatı boyunca okula ve işe gidecek, şimdi kaçamak yapmayacak da ne zaman yapacak?

Sizin okula uyum sağlama süreciniz nasıldı?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı