Biraz da sağlık... Biz

Çocuklara doğru rol model olmak

 Schoolchildren having fun on laptops at classroom.

Aslında kendi kendime basıl bülteni koymayacağım buraya desem de bazen çok güzel bilgiler geliyor ve sizlerle paylaşmadan edemiyorum. Az önce posta kutuma düşen bir yazı çok dikkatimi çekti. Çünkü konusu çok hassas. En azından benim için öyle diyelim. Irmak büyüdükçe, kendi başına iPad’den videolar açmaya başladıkça elinde tablet varken tepesinden ayrılmıyorum. “İnternet ve çocuk” konusu aklımı yeteri kadar kurcalıyor. HelpA Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan da anne babalar için bilgi dolu bir yazı hazırlamış. Neler yapmamız gerektiğini anlatıyor ve bize yol gösteriyor. Orhan, “Çocuklar ergenliğe dek karşı cinsten ebeveynine hayranlık duyar. Eğer anne veya babasından birisi bir şekilde çocuğun hayatında yer almıyorsa rol model eksikliğini başka şekillerde doldurmaya çalışır” diyor.

İnternetin çocuklar için ne kadar tehlikeli olduğunu belirlemek için yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlar aileleri endişelendirirken, uzmanlar ailelere çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için öncelikle “rol model” eksikliğini gidermelerini öneriyor.

Araştırma sonuçlarına göre, 11 yaşında bir kız çocuğu adına açılan sahte profilin sohbet odalarında ahlaksız mesajlara maruz kalmasının ailelerde korku yarattığını ifade eden Orhan, günümüzde çocukların hem bilgisayarları hem de cep telefonlarında kullandıkları internetin, yaşamlarının çok önemli parçası haline geldiğini anlatıyor ve devam ediyor: “Aileler bilgisayar ve interneti çocuklardan uzak tutma konusunda çaresiz kalıyor. Bir yandan çağın gereklerini yerine getirme durumu varken, diğer yandan çocuklarımızı nasıl korumamız gerektiğini ne yazık ki bilmiyoruz. Ailelerin alabileceği önlemlerle internette karşılarına çıkabilecek kötü niyetli kişilerden çocuklarımızı koruyabilmek mümkün.”

Orhan, ebeveynlere önerilerde bulunuyor

Doğru rol model

Çocuklar ergenliğe dek karşı cinsten ebeveynine hayranlık duyuyor, eğer anne veya babasından birisi bir şekilde çocuğun hayatında yer almıyorsa rol model eksikliğini başka şekillerde doldurmaya çalışıyor. Bazı çocuklar karşı cinsten öğretmenine ilgi duymaya başlarken, bazıları ise yaş sınırı olmaksızın sosyal platformlarda, kimliğinden emin olmadığı kişilerle iletişime girmeye başlar. Bu sohbetler kendinden büyük kişi tarafından yönetildiği için, kişilik bozukluğu ve sosyopatlara denk gelindiğinde konu tacize kadar varabilir. Anne baba ayrı ve hayattaysa çocuk mutlaka düzenli olarak ayrı olduğu ebeveynle görüştürülmeli. Çalışan anne babalar ise mutlaka günün belli saatlerini çocuklarına ayırarak, onları bu psikolojiye girmekten alıkoymalılar. Eğer ölüm sebebiyle anne babadan zorunlu ayrı kalım söz konusuysa; sağ ebeveynin çocuğunun karşı cinsinden bir rol model bulması şart. Dayılar halalar bu kişiler arasında olabilir.

Değerli olduğunu ona hissettirin

Araştırmalar değersizlik bilinci temellerinin ilk 6 yıl içinde atıldığını gösteriyor. Çocuğunuzun değerli olduğunu ona hissettirmelisiniz. Onu sürekli sevdiğinizi, onun sizin için çok değerli olduğunu, hataları ve yanlışlarına rağmen onu bir bütün olarak sevdiğinizi söyleyin. En önemlisi karakter yapınıza uygun olmasa bile ona her gün mutlaka sarılın. Bu şekilde davranırsanız; onun kendini sohbet odaları gibi internet portallarında değerli hissetmeye çalışmasının önüne geçersiniz. Sizin mahrum bıraktığınız bu duyguları tuzak olacak kullanacak pek çok sosyopatın internette çocuğunuzu beklediğini unutmayın.

Çocuğunuz internete değil size güvensin

Güvenli ortamda büyüyen, düzenli aile hayatları olan çocuklar, güvensiz ortamlarda huzursuzluk duyuyorlar. Çocukların güven duygusunu geliştirmenin en güzel yolun verilen sözlerin tutulması. Bu sözler küçücük şeyler olsa da onun size güvenmesini sağlar. Güven ortamında büyüyen çocuk, tehlike sezdiği ortamlardan kaçar. Bunun yanında çocuklarınız da tıpkı sizin gibi zaman zaman deşarj olmaya ihtiyaç duyarlar. Bunu gerçek hayatta yapamadıklarında da sanal ortama yönelirler. Anne baba olarak ne işiniz olursa olsun mutlaka çocuklarınıza vakit ayırmalı, birlikte katılabileceğiniz sosyal aktivitelere değer vermelisiniz. Özellikle anneler oğullarıyla, babalar kızlarıyla daha fazla vakit geçirmeli. Aile bütünlüğü özel planlı günlerle çok daha fazla korunacak, çocuğunuz artı bir sosyal ortama ihtiyaç duymayacak.

Yasak doğru değil

Bilgisayarı salon gibi ortak alana alarak çocuğunuzu takip edebilirsiniz. Ona bilgisayarın hepinize ait olduğunu, bilgisayarda ona düşen sürede ödevlerini yapabileceğini söyleyebilirsiniz. Bunun yanında aile filtreleri de öneriliyor. Ancak internetten indirilen filtreler ya gerçek değil ya da hacker saldırılarına maruz kaldıklarında tehlikeden korumaya çalıştığınız çocuklarınızı çok daha tehlikeli siteler içine atabiliyorlar. Dolayısıyla bu tarz filtrelerin orijinal yazılımlarını satın almaya çalışın. Orijinal yazılımlar virüs ya da spam riski taşımaz. Dolayısıyla çocuklarınızı cinsel içerikli sitelerden uzak tutar.

Hepimiz elimizden geleni yapıyoruz onlara en doğruyu sunabilmek için. Bazen çok şey bilmek insana iyi gelmiyor, biliyorum. Ancak bu konu o kadar hassas ki, ne kadar çok şey okursak, ne kadar çok bilgi edinirsek o kadar iyi…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı