Biraz da sağlık... Biz

Hastalıklardan korunmak için 5 ipucu

Bahar geldi, bizim evde hastalık sezonu açıldı. Her bahar alerjik akıntısı olduğu için Irmak hastalanıyor. Kapsamlı bir alerji testi yaptıracağız, ancak Irmak’ın doktoru 5 yaşını beklememizi önerdi. 5 yaşında vücutta değişiklikler oluyormuş, alerji bitebilirmiş. 6 ay kaldı zaten, bekliyoruz. J
 
Tabii tüm hastalıklar alerjik de değil. Okul, kalabalık ve kapalı ortamlar, mikroplar derken bir bakıyoruz, evde herkes hasta.
 
Bugün posta kutuma düşen bir bültende çocukları korumak için ipuçlarını görünce “bunu bloga yazmalıyım” dedim. Bana gelen bilgileri, bültenleri sizle paylaşmayacaksam neden bu blog var?
Bilgi veren doktor, Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Demir. Yazısında bir yeri atlamamak için kısaltmadım. Demir diyor ki:
Çocuğunuzu kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutun
Çocuklar soğuk havalarda kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirirler ve bu nedenle de başta üst solunum yolları olmak üzere damlacık yolu ile bulaşan enfeksiyonlara daha fazla yakalanırlar. Sonbaharın gelişiyle bademcik iltihapları da artış gösterir. Çocukların hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltır.
Kulakta ağrı, kaşıntı ve akıntıyı önemseyin
Kulak enfeksiyonları, dış kulak yolu veya orta kulak iltihabı şeklinde kendini gösteriyor. Dış kulak yolu enfeksiyonları sonbahar ve kış aylarında artıyor. Kulakta ağrı, ateş, akıntı veya kaşıntı olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı.
 
Orta kulak iltihapları, çocukta işitme kaybı, menenjit, yumuşak doku ve komşu kemik yapılarda enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açma riski nedeniyle ciddiye alınmalı ve doktora gitmekte geç kalınmamalı.
 
Orta kulak enfeksiyonları, sıklıkla üst solunum yolları enfeksiyonuyla birliktelik gösteriyor. Dolayısıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak, kulak enfeksiyon riskini de azaltıyor. Orta kulak iltihapları, enfeksiyonsuz sıvı birikimi, kronik sıvı toplanması veya akut enfeksiyon şeklinde kendini gösterebileceği için her zaman antibiyotik tedavisi gerektirmez. O nedenle dikkatle incelenmeli ve ilaç kararı doğru verilmeli.
 
(Eklemeden edemeyeceğim. Geçen yıl kulaktan çok çekti Irmak. Hem orta kulak oldu, hem de iki kere sıvı birikti. Zor bir kış oldu. Bu sene öyle geçmez umarım.)
Gözdeki şikayetler ihmal edilmemeli
Gözde kanlanma, çapaklanma, batma, yeşil akıntı, göz çevresinde şişme gibi şikayetlerle ortaya çıkan göz enfeksiyonları, erken önlem alınmaz ve doğru tedavi edilmezse tüm göz küresini kapsayan yaygın bir enfeksiyona dönüşebilir. Göz enfeksiyonlarının kaynağı genelde; yıkanmamış ellerle göze temas edilmesi ve çocuğun yüzüne karşı enfekte bireyin hapşırması ya da öksürmesidir. Göz enfeksiyonlarından korunmada temel yaklaşım kullanılan su kaynaklarının hijyenik olmasıdır. Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı. Hapşıran, öksüren, aksıran bireyler ve döküntüsü olan çocuklar mümkün oldukça diğer çocuklardan uzak durmalı veya maske takmalı. 
 
(Burada da bir şey yazmak istiyorum. Eskiden kızıyordum çocuk hastayken okula gönderen annelere. Ancak ne büyük hataymış. İşten izin alamıyorsa, bırakacak kimsesi yoksa ne yapsın o anne? Bu düşüncem aklıma geldikçe kendime sinirleniyorum.)
Mikroplara karşı 5 gıda
Çocukların değişik gıdalarla beslenmeleri, ortamdaki tuvaletlerin temizlik durumu, bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma risklerini artırır. Bağırsak enfeksiyonlarından korunmada en önemli yol, el yıkamadır. İshal ve kusma durumlarında dikkat edilmesi gereken, bol sıvı alımının sağlanması. Böylelikle vücudun sıvı, elektrolit ve metabolik dengesi bozulmaz ve şikayetler çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmeli. Bunlar  su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır. Eğer çocukta kanlı ishal, dirençli kusmalar ve ateş varsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalı. Gerekli testlerden sonra uygun tedaviler planlanmalı.
Anne babaların alması gereken önlemler
1.      Çocuğunuzu havanın sıcaklığına göre giydirin. Kalın parçalar yerine ince katlar ile ortam ısısına uyum sağlayabilir.
2.     Gün içerisinde 4 besin grubundan da ölçülü bir şekilde almasına özen gösterin. Çocuğunuzu abur cuburlardan uzak tutun, onun yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ara öğünler tüketmesini sağlayın.
3.   Asitli içecekler ve hazır meyve suları vermeyin. Onun yerine suyu sevdirmek için ilgisini çekebilecek bardaklar alabilirsiniz.
4.     Mevsime göre uyku düzenini oluşturun, mutlaka rahat bir yatakta ve uygun bir ortamda uyumasını sağlayın.
5.     Onu mümkün olduğunca sigara dumanından uzak tutun.
6.     Huzurlu bir aile ortamının çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın.

 
Anne babalar olarak elimizden geleni yapıyoruz. 
Kim çocuğunun hasta olmasını ister ki?

 

5 Yorum
 1. nihan topal 10 sene ago
  Reply

  teşekkürler bilgiler için

 2. Gizem 10 sene ago
  Reply

  güzel ve fakat o çocuğu bütün kış evde nasıl tutacağız, nasıl oyalayacağız bir de onu söyleyiverseler 🙂

  • Şebnem Seçkiner 10 sene ago
   Reply

   Ben kışın hiç AVM’ye götürmedim Irmak’ı. Çok sıkı giydirerek sokağa çıkardım. Çıkamadığımız zaman da evde denemediğimiz aktivite kalmadı 🙂

 3. Elif ERGÜZ 10 sene ago
  Reply

  Maltepe üniversitesi hastanesi alerji uzmanı doç.dr.arif şahin kut ‘u şiddetle tavsiye ederim.gereksiz hiçbir alerji testini yapmıyor.önce anne olarak çocuğu nuzun neye alerjisi olabileceği tespit edin diyor.benim kızıma uyguladığı tedavi ile biz iyileştik.birde ben evde amway’in deterjanlarını kullanmaya başladım .özellikle yumuşatıcısı .alerji olayımız bitti gibi .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı