Evet biz okul bakma ve seçme sürecini atlattık, hatta sizlerin huzurunda atlattık. 🙂 Ancak araştırmaya, düşüncelerimle örtüşen okullar olursa yazmaya devam edeceğimi söylemiştim. Hepimizin beklentileri, bakış açıları farklı ve gördüklerimi paylaşmak benim görevim diye düşünüyorum. Tamam, sazı elime almıyorum. Eğitim söz konusu olunca söyleyecek çok şey var. Fakat sustum, uzatmıyorum ve başlıyorum.  Yalnız tıpkı kızıma okul ararken yazdıklarım gibi uzun, baştan söyleyeyim.

Benim yaşımdaki, üç aşağı beş yukarı aynı yaşta olduğum çoğu kişi Yasemin Pakkan adını bilir. Hatta anneleri bilir. Nitekim benim annem “Yasemin Pakkan ile görüşmeye gideceğim” dediğimde şıp diye tanıdı. Evet sonrakiler, daha gençler de var ama benim aklımda kalan bizim zamanımızdaki Anadolu liseleri ve kolej sınavlarına hazırlananlara büyük başarı sağladığı…

Ve duydum ki Yasemin Pakkan okul açıyor, kendi adıyla. Araştırdım, okudum tüm detayları. Ardından da gittim yanına. Beykoz’a, inanılmaz yeşillikler içindeki okula. Zaten binada oturmadık. Uzun zamandır ilk defa açık havada röportaj yaptım, balkonsuz evde yaşayan bir olarak mis gibi geldi.

Şimdi size soru cevap yazmayacağım. Aklımda kalan her şeyi aktaracağım.

Beykoz’da, Türk Alman Üniversitesi’nin içindeki kampüste buluştuğumuzda hiç ama hiç binaya giresim gelmedi. Bahçede sohbet ettik. Yasemin Hanım diyor ki: “Her çocuk özeldir, bireydir ve kendine en uygun eğitimi hak eder.” Öğrencileri bireysel olarak tanımak, ihtiyaçlarına göre en doğru sosyal, duygusal ve akademik desteği sağlamak, değerler kazandırmak ilk hedefleri.

Müzik, resim, beden eğitimi ve aktivite derslerinde Türk öğretmenlerin yanında yabancı öğretmenler de çalışmalar yapacak. Okulda ilk dil İngilizce, ikinci dil ise Almanca. İkisi de birinci sınıftan itibaren veriliyor. Okul yani ancak aralardan da öğrenciler alınacak. Hatta sınıflar dolmak üzereymiş. Bunu duyunca sordum bir sınıf en fazla kaç kişi olmalı diye. Cevap, 16-18 arası.

Şimdi Yasemin Pakkan bizleri, bizim dönemimizdeki öğrencilere sınavlara hazırladı ancak tabii ki öyle bir sistemde ilerlemeyi planlamıyor. Ki zaten hiçbir zaman da “baskıcı bir eğitim”den yana olmamış. Öğrencilerin yaşayarak öğreneceklerine inanıyor. Ve de diyor ki: “Burada doğayla iç içe, marangoz atölyesinin bile olduğu bir okul olacağız ve çocuklar ekstra ders almadan, kursa gitmeden lise sınavlarında başarılı olacak.”

Bunun için de kendi yöntemlerini kullanacak. Sekizinci sınıfta takviye dersler, test açık büfeleri ise öğrencileri istedikleri doğrultuda hazırlayacaklarını anlattı.

Okulun Koordinatörü Berrin Gökçen ile de tanıştım. O da diyor ki: “Disiplin, doğru bir kelime değil. Biz davranış yönetimi demeyi tercih ediyoruz. Çocuklara özgüven kazandırmak, onları sorgulayan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Merakları azalmamalı, tam tersi giderek artmalı. Biz de bunun için çalışıyoruz. İç disiplin oluşturmak çok önemli. Çocuk kendi okumayı istemeli, kendisi o sorumluluğu hissetmeli.”

Yemekler İpek Hanım’ın Çiftliği’nden olacakmış, hatta haftada bir Esra Pakkan ile yemek atölyeleri düzenlenecekmiş. Hem de Almanca… Tarım yapacaklar, ekmek mayalayacaklarmış. Amaçları, ayda bir kez anne-babaları da bu sürece dahil etmek.

Böyle okulları gördüğüm zaman mutlak başarı ve sadece iyi bir okul kazanma odaklı yetişen bizim nesil için çok üzülüyorum. Şimdiki nesil şanslı, çünkü bu şekilde birçok butik okul açılıyor, çocuklarımızın ufkunu genişletiyor. Bunu Yasemin Hanım da söylüyor: “Eğitim adına çok güzel şeyler yapılıyor, birbiri ardında iyi okullar açılıyor ve bu çok umut verici” diyor.

Yemekhane, müzik atölyesi ve beden salonu bir binada, derslikler ise ayrı binada. Hatta ilk dört sene için ayrılan sınıflar alt katta, 5-6-7 ve 8’inci sınıflar için ayrılanlar da üst katta. Dolaştım ancak şu an tadilat devam ettiği için fotoğraf çekmedim.

Bahçe ben gittiğimde boştu fakat ahşap oyun alanı gelecekmiş. Kaleler, basket potaları da keza yoldaymış. Çocuklar yaşadı. 😊

Her yedi öğrenciye bir öğretmenin denk geldiği okulda iki psikolojik danışman görev alıyormuş.

Şimdi duyduklarımı notlar halinde paylaşacağım.

Eminim sormayı atladıklarım da vardır. Eğer merak ediyorsanız tavsiyem, gidip bizzat görmeniz. Ben farklı gözle bakarım, siz farklı. Yukarıda da dediğim gibi hepimizin beklentileri, seçimleri farklı. Biz de okul ararken yaşamıştık bu süreci. görüşmelere arkadaşlarımızla beraber gitmiş, hepimiz seçimlerimizi farklı okuldan yana kullanmıştık. Tanıtım günleri haricinde randevu alındığı sürece istediğiniz zaman görüşebiliyorsunuz.

İşte aktaracaklarım bu kadar. Başka sorularınız olursa @pakkanokullari hesabına ya da www.pakkan.com.tr’de görebileceğiniz info@pakkan.com.tr adresine yazabilirsiniz.

Bana sormak istedikleriniz olursa da biliyorsunuz, her zaman yazabilirsiniz. Umarım sizlere yeteri kadar bilgi aktarabilmişimdir.

O halde, bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bittiğinde böyle olması planlanıyor…

#pakkanokulları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.