Oyuncak & Aktivite

Yeni çocuk uygulaması: Eğitlence

Canım teknoloji. Sen ne güzel fakat bir o kadar da korkutucusun. Bizim için değil de çocuklarımız için. Irmak’a tablet vermeye başladığımda sadece İngilizce öğreten oyunlar yüklemiştim. Youtube yoktu tablette. Beraber oyunlara bakıyor, 15-20 dakika sonra da kapatıyorduk. Şimdi her türlü filtre var, elimden geldiği kadar koruyor ve ben yokken bir şey izlemesine izin vermiyorum. Belli uygulamalar var kullandığı(mız). Hep paylaşıyorum zaten. İşte şimdi daha küçük yaş grubu için bir uygulama duydum, tanıştım, projenin başındaki kişiyle, Figen Tarkan, röportaj bile yaptım. Adı EĞİTLENCE. Hani bana “benim çocuğum daha küçük, ne önerirsiniz” diyorsunuz ben de kitleniyorum ya, şimdi daha küçüklere söyleyecek bir uygulama biliyorum işte.

Ancak yazı uzun ve detaylı, baştan söylüyorum. Yine de uygulamayı detaylı öğrenmek için okumanızı tavsiye ediyorum. Bu arada şu ana kadar uygulamayı 150 binden fazla kişi indirmiş. (Play Store + App Store) Sustum, sözü Figen Hanım’a bıraktım.

EĞİTLENCE NEDİR?

Eğitlence okul öncesi dönemdeki çocuklarımız ve onları her anlamda desteklemek isteyen anne babalar için geliştirilmiş bir platform ve iki adet ÜCRETSİZ mobil uygulamadan oluşuyor. “Eğitlence Çocuk” ve “Eğitlence Anne Baba”.

Eğitlence çocuk uygulamasında beş farklı kategoride eğlenceli oyunlar ve aktiviteler var:  OYUN, OKUL, DODO TV, SANAT ATÖLYESİ ve YABANCI DİL.

Bu kategorilere her ay yeni içerikler ekleniyor ve içerikler Eğitlence Akademik ekip tarafından doğru değerler, kullanılan dil ve yaşa uygunluk bakımında kontrol ediliyor. Amacımız çocuklarımızla birlikte olduğumuz anlarda bir iz bırakabilmek ve onlara her yönden doğru mesajlar verip doğru davranış modelleri ile örnek olmak.

Mesela diş hekimi oyunu ile dişlerin temizliğine vurgu yapmak, Mikrop avı oyunu ile doğru besinlerin yenmesi durumunda nasıl güçlü olduğumuzu ve mikropları nasıl yendiğimizi göstermek, Dodo TV içinde seçtiğimiz her filmde benzer doğru mesajlara, paylaşmaya, bilme yönlendirmek.

BEŞ FARKLI BİLİŞSEL ALAN

OKUL bizim için çok kıymetli çünkü buradaki yetenek oyunları aslında çocukları 5 farklı bilişsel alanda geliştiriyor. Hafıza, dikkat, problem çözme, planlama ve hız. Maalesef eğitim sistemimiz bilişsel beceriler geliştirmek için yeterli değil. Aksine son derece geride ve farklılıklarımızı, yaratıcı yönlerimizi fark edecek şekilde dizayn edilmedi. Biz Eğitlence OKUL ile çocuklarımızı eğlendirirken onlar farkına bile varmadan bilişsel açıdan geliştiriyor ve bunu izlemesi için anne babalara imkan veriyoruz  Örneğin “Evine götür” oyunu ile bir kamyona bindirilen ve en kısa yoldan evlerine götürülen bebek hayvanlar ile çocuklarımız planlama yapmalarını, ayrıca bebeklerin sayısı arttıkça kamyondaki kapasite planlamasını yapmalarını sağlıyor ve hızlı olmak, en kısa yol problemini çözmek için  çaba harcıyorlar. İşte aslında oyun oynarken hız, planlama, problem çözme yeteneklerini geliştiriyorlar. Bence bir çocuk için inanılmaz bir değer. Bu oyunda basitten başlayan ve giderek zorlaşan seviyeler ile çocuğun hep kendi ile yarışması sağlanıyor. Eğer çocuk bir şekilde seviyeyi geçemiyorsa sistem otomatik olarak bir alt seviye ile yeniden cesaretlendiriyor ve ona daha fazla pratik yapma şansı veriyor.

REKLAMSIZ

Eğitlence’e reklam yok! Dolayısıyla anne babaların içi çok rahat. Birden bire çocuklarının önüne kontrol edemedikleri reklamların çıkmayacağını biliyorlar.  Çocuklardan herhangi bir bilgi de istenmiyor. Yani uygulamayı indirdiklerinde özgürce oynamaya başlayabilirler. Başlamak için yaşı, cinsiyeti gibi bilgileri sorgulanmıyor. Dünyada geçerli olan 13 yaş altı çocuklar için online güvenlik maddeleri uygulanıyor.

DODO TV

Eğitlence içindeki TV çocuklarımızın keyifle izleyeceği bir kanal. İçerisinde şarkılar, filmler ve sesli kitaplar var. Buradaki her içerik birkaç göz tarafından önce inceleniyor ve daha sonrasında bu kanala dahil ediliyor.  Çünkü biz izlenen her kareden çocuklarımızın çok şey öğrendiklerini biliyoruz. Bu sebeple ciddi bir sorumluluk ile doğru mesajları iletmeye, doğru kareler ile karşılaşmaları için gayret ediyoruz.

SANAT ATÖLYESİ

Çocukların zevkle vakit geçirecekleri içeriğe sahip, boyama, çizim, fotoğraf çekimi ve süsleme, kukla şovları gibi… İstiyoruz ki çocuklar Eğitlence içinde her alanda vakit geçirecekleri şeyler bulabilsinler.

YABANCI DİL

Yabancı dil bölümü ile de her çocuğa bir dil öğretmek istiyoruz. Ama bu bölümde ezber yaparak değil, oynayarak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlayacağız. Hazırlık aşamasındayız, Rozetta Stone metodu ile çok yakında yabancı dil bölümünü İngilizce ile açıyor olacağız.

BAŞARMASI İÇİN DESTEKLİYOR

Çocuklar oynadıkça kendi başarılarına göre sıradaki yeni seviyeye geçiyorlar.  Zorluk yavaş yavaş ve onlara bağlı olarak artıyor aslında. Eğer bir seviyede çocuk üst üste başarısız olursa (başarısızlık sayısı oyuna göre değişim gösteriyor, yani bazı oyunlarda iki kez, bazı oyunlarda 3 kez gibi) mekanizma otomatik bir alt seviyeden başlıyor ve tekrar çocuğun başarması için aynı alt seviyenin farklı versiyonları ile çocuğu destekliyor.  Seviyeler dinamik bir şekilde çocuğun başarısına göre ayarlanıyor. Böylece her zaman kendisi ile yarışmasını sağlıyoruz.

EŞLEME YAPABİLİYORSUNUZ

Eğitlence Anne Baba ile Eğitlence Çocuk uygulamasını eşleyebiliyorsunuz.  Böylece yanında olmasanız bile çocuğunuzu her an takip edebiliyor, onunla olan bağlantınızı aktif tutabiliyor, onun bilişsel gelişimini gösteren  analiz ve grafiklere kolayca ulaşabiliyorsunuz.  Uygulamayı marketten indirdiğinizde sizi eşleşme için yönlendiren, çocuğunuzun tableti ile kare kod üzerinden eşleme yapabileceğiniz bir uygulama. Artık çocuğunuzun tabletini bir kere eşledikten sonra size birçok veri akmaya başlıyor. Hangi günler ne oynamış, hangi filmi izlemiş, ne kadar online kalmış. Favori aktivitesi ne…  gibi birçok veri tarihsel sıralama ile size yönlendiriliyor.

İsterseniz siz çocuğunuzun Eğitlence’yi hangi saatler arasında oynayabileceğine karar verebilir ve süre sınırları koyabilirsiniz.

Biz Eğitlence’yi geliştirirken çocukların teknoloji ile sınırsız bir şekilde baş başa kalmalarını doğru bulmadığımız için “Çocuk” menüsünde saat limitleri bölümünden hafta içi ve hafta sonu farklı olabilecek şekilde uygulama çalışma saatlerini belirleyebilmenizi sağladık. Hatta günlük saat limiti de verebilirsiniz. Mesela hafta için saat 16.00 ile 20.00 saatleri arasında toplam 1 saat oynama limiti verebilir, dilerseniz hafta sonları kreş olmadığı için bu süreleri 12.00 – 19.00 arasında 2 saat olacak şekilde belirleyebilirsiniz.

İşte benim aldığım bilgiler bu kadar. Web sitesini inceleyebilir, ardından uygulamayı indirebilirsiniz. Umarım bana çok yöneltilen bu soru için sevap verebilmişimdir. Keşke Irmak küçükken de böyle Türkçe uygulamalar olsaydı… 

 

#teşekkürlereğitlence 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yorum
  1. berna 5 sene ago
    Reply

    bu uygulamayı yeni indirdim. ama inanılmaz pişmanım. her yerden saçma sapan reklamlar çıkıyor. kontrol edilebilir gibi değil.

  2. aysel türköz 5 sene ago
    Reply

    hiç reklam çıkmadı harika bişey oğlumda bayıldı. En çok balıkları kurtarmayı sevdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı