Röportaj

Hostesbeyoğlum ile tanışın

Artık uçakla ilişkimi bilmeyen kalmadı sanırım burada… Birden gelen korku, yıllarca binememek, sonra THY Uçuş Korku Programı derken yeniden binip gidebiliyorum bir yerlere. Hâlâ öyle çok sevdiğim söylenemez ancak engel değil. Neden birden korku geldiğini, uçuş korku programını buradan okuyabilirsiniz.

İşte ben rahatlamak için havacılık hesaplarını takip ediyorum. En zor şartlarda kalkan-inen uçakları gördükçe rahatlıyorum. Bir de Hostesbeyoğlum hesabı var ki gerçekten beni hem güldürüyor hem de rahatlatıyor. Çok kısa süre önce ikinci kez baba olan Ahmet Kolik, THY’de kabin memuru. Çok eğleniyorum paylaşımlarında. Dayanamadım, röportaj yapmak istedim. Kırmadı beni… Teşekkür ederim 🙂

Kaç senedir kabin memurusunuz?
14 yıldır uçuyorum.

Kaç yaşında başladınız mesleğe? Bu mesleği yapmaya nasıl karar verdiniz? (Babam üniversitede okurken çok istemişti benim de kabin memuru olmamı da cesaret edemedim.)
25 yaşında başladım havacılığa. Çevremde havacı arkadaşlarım çoğalınca ben de merak salmıştım.

Uçmayı gerçekten seviyor musunuz, yoksa artık sadece “iş” olarak mı bakıyorsunuz?
Evet, gerçekten severek yapıyorum mesleğimi.

Bu hesabı açma fikri ortaya nasıl çıktı? Nasıl büyüdü?
2013 yılında Twitter’la başladım bu hesaba. Yaşadıklarımızı mizahi yönde anlatmak adına bir hayali karakter oluşturmak istedim. Kimseye de gerçek kimliğimi söylemedim. Sadece kendimi takip ettim. Daha sonra 140 karakterlik uçuşlarla, ülkelerle, milletlerle ilgili kısa kısa mizahi cümleler yazdım. Takipçi sayım kendiliğinden artmaya başladı ve katlanarak devam etti. Facebook ve Instagram hesapları da açtım sayı katlanmaya devam ediyor.

Diğer arkadaşlarınız, pilotlar neler düşünüyor hesap hakkında? Destek var mı?
Destek yok. Kimse bir şey yapamıyor ya da yapmak istemiyor. Herkes beğenerek takip ettiğini söylüyor ve ardından en güldüğü paylaşımımdan bahsediyor. İnsanların gülerek yanıma gelmesi ve selam vermesi çok güzel bir şey tabii. Hatta benim tanımadığım ama takipçim olan insanlar samimiyetimi bildiklerinden sanki uzun zamandır tanışıyormuşuz gibi gelip sohbet ediyorlar. Çok hoşuma gidiyor bu da. Demek ki insanlara samimiyetimi aktarmışım diye düşünüyorum.

Youtube kanalınız var ve çok keyifli ancak yaşadıklarınızı bir de yazarak paylaşmayı düşündünüz mü hiç?
Evet yazarak paylaşmayı düşündüm. Emekli olduğumda bir kitap yazmayı düşündüm hatta ama video ile aktarmak daha keyifli geliyor bana. En baştan beri yazdığım kısa sözlerim var havacılıkla alakalı onları toparlıyorum. Belki onları küçük bir kitaba çevirebilirim.

Uçakta sizinle karşılaşan takipçilerinizin tepkileri ne oluyor?
İç hatlarda daha çok karşılaşıyorum. Gülümseyerek takip ettiklerini söylüyorlar ve bir selfie çekmeden bırakmıyorlar. Amerika’sından Avrupa’sına birçok yerde gittiğim zaman tanışmaya gelenler oluyor. En son Delhi’de güvenlikteyken bir takipçimle karşılaştık.

Bu kadar yorucu bir mesleği uzun zamandır yapmak zor değil mi? Evde düzeni nasıl sağlıyorsunuz?
Evet çok yorucu bir meslek ama artık bünye alıştı. Basınç istiyor arada. Evde ve sosyal hayatımda düzeni sağlamak zor olmuyor. Zamanı etkin kullanarak herkese ve her şeye vakit ayırabiliyorum.

Hiç olumsuz yorumlar alıyor musunuz takip edenlerden?
Bana birebir söylemedi kimse ama duyuyorum tabii. Şikayet edenler oluyor. Yaptığım espriler bazı insanların ağırına gidiyor ya da eleştiriye açık olmuyorlar. Bu da bana büyük sıkıntı oluşturuyor maalesef.

Bir gün böyle sosyal medya fenomeni olacağınızı düşünür müydünüz?
Kesinlikle hayır. Ben hesabı açtım kendi kendime takılıyordum. Hiç bu kadar büyüyeceğini tahmin etmezdim. Zaten tahmin etseydim kendimi ortaya çıkarmazdım, gizli kalmayı tercih ederdim.

İçinizdeki çocuk hala çok aktif. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Kanda var sanırım. Ailece böyleyiz biz.

Sizce baba olmak sizi değiştirdi mi?
Kişilik olarak hayır ama sorumluluk olarak tabii.

Hiç, bir uçuş sırasında gerçekten korktuğunuz oldu mu? Ben mesela korkunca hemen görevlilerin yüzlerine bakarım. Onlar sakinse rahatlarım. Korktuğunuzda bile saklamak zor mu? Nasıl başarıyorsunuz?
Evet birkaç defa acil durum yaşadım. Bütün duaları tekrar bir gözden geçirmiştim. Çok şükür bir şey olmadı.

Bir ayda kaç şehir – kaç ülke görüyorsunuz?
Her ay değişkenlik gösterir. Gezip görme anlamında bir ayda ortalama 3 şehir görebiliyoruz.

Bugüne kadar toplam kaç ülkeye gittiniz? Gezi blogu açmayı düşünmez misiniz?
Avusturalya hariç hemen her ülkeye gittim. Bunların arasında sizin hiç adını duymadığınız şehirler de vardır eminin. Gezi blogundan çok Youtube kanalımda mizahı da karıştırarak vlog çekiyorum.

Eşiniz ne diyor sosyal medya hesabınıza? O da seviyor mu Instagram’ı, Youtube’u?
Eşim en başından beri destekliyor sağolsun. O Instagram’ı seviyor daha çok.

Size hostes bey oğlum diye seslenenler oluyor mu cidden?
Alamancı yaşlı yolcularımız seslendiğinde benim aklımda kalmış zaten. Ama tanıyanlar ilk gördüklerinde sesleniyor tabii

Bugüne kadar sizi en çok zorlayan uçuş hangisiydi? Ne oldu?
Oooo çok uzun cevabı olan bir soru… Ama kısaca söyleyeyim. Boğazına bir şey kaçan bir bebek olmuştu ilk yardım müdahalesiyle kurtardık. Aynı uçuşta yaşlı bir yolcumuz da bayılmış, 1 yolcumuz olay çıkarmıştı. 🙁

Eminim sizi görüp de kabin memuru olmak isteyenler vardır. Onlara ne önerirsiniz?
Evet sayemde mesleği sevdiklerini söylüyorlar. Bu meslek kolay değil. Gerçekten gönül vermek gerek. Tamam güzel yanları çok ama bir o kadar da zorlukları var.

Reklam teklifleri geliyor mu? Sosyal medyada reklam hakkında ne düşünüyorsunuz?
Reklam teklifleri geliyor tabii. Arada yapıyorum ben de diğer fenomenler gibi. Bence herkes buna normal bakmalı abartılmadığı sürece çünkü herkes için faydalı oluyor. Reklam verenin işine geliyor, e takipçiler de haberdar olarak faydalanabiliyor. Ee bizlerde emeğimizin hakkını ufak ufak almış oluyoruz.

Facebook’u mu daha çok seviyorsunuz Instagram’ı mı?
Facebook hesabımı çok az kullanıyorum. İnsanlar Instagramda. Facebook temayı değiştire değiştire herkesi uzaklaştırdı sonunda. Hostesbeyoglum Mutfak Grubu açtık Facebookta. Orada takipçilerim de Caps yapıp paylaşabiliyorlar. Daha keyifli oluyor.

Instagram’dan takip etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı